30 років незалежності України: партнерство з USAID триває

Програма реформування сектору юстиції «Нове правосуддя» Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) працює в Україні з жовтня 2016 року та ґрунтує свою діяльність на здобутках попередніх проєктів USAID «Україна: верховенство права» (2006-2011) і «Справедливе правосуддя» (2011-2016). Програма використовує їх досягнення для координації тісної співпраці з українськими партнерами у сфері реформування системи юстиції – підтримки судової влади, Уряду, Парламенту, адвокатської спільноти, правничих шкіл й громадянського суспільства у створенні умов для функціонування незалежної, підзвітної, прозорої та ефективної системи правосуддя, яка зможе забезпечити верховенство права.

Проведення в Україні судової реформи увійшло до переліку найголовніших політичних пріоритетів після Революції гідності 2014 року. USAID, через діяльність Програми «Нове правосуддя», надало підтримку у створенні нового Верховного Суд та Вищого антикорупційного суду (ВАКС) згідно з міжнародними та європейськими стандартами. Вперше в історії держави їх формування відбулося на основі відкритого й прозорого конкурсу. USAID через діяльність Програми сприяло комплексній професійній підготовці суддів і працівників апарату судів й розробці стратегічного плану діяльності ВАКС. Крім того, здійснена за підтримки USAID автоматизація роботи судової системи забезпечила кращий доступ українців до правосуддя завдяки автоматичному розподілу справ між суддями, забезпеченню відкритості їхнього розгляду, зростанню прозорості та зменшенню корупційних чинників у судовій системі.

USAID через Програму «Нове правосуддя» підтримує в Україні розвиток комерційного арбітражу та медіації задля вирішення проблеми перевантаженості судів; створила он-лайн платформу для вирішення спорів у справах щодо порушення правил дорожнього руху, розірвання шлюбу за умови згоди обох сторін, а також стягнення аліментів на дітей («Пошук рішень»); надає постійну експерту підтримку відповідним державним установам і судам у процесі впровадження класичної моделі судового розгляду окремих справ присяжними.

Крім того, задля покращення доступу до правосуддя всіх громадян Програма надає підтримку системі безоплатної правової допомоги та разом зі своїми партнерами допомогла у створенні перших громадських центрів правосуддя та їх філій у Київській, Одеській, Харківській та Чернігівській областях. Такі центри надають громадянам правову допомогу, сприяють альтернативному вирішення спорів, займаються громадською просвітою щодо функціонування судів тощо.

Більш того, Програма USAID «Нове правосуддя» разом з партнерами реалізує низку ініціатив та проєктів, спрямованих на протидію корупції в юридичній освіті в Україні. Зокрема, впроваджуються національні стандарти підготовки бакалаврів і магістрів у сфері права, розробляються вимоги до системи академічної доброчесності у правничих школах та модульні навчальні курси й програми, які направлені на підвищення якості юридичної освіти.

Також Програма з 2018 року разом з партнерами – Національним юридичним університетом ім. Ярослава Мудрого і Університетом Південної Кароліни (США) – реалізує унікальну сертифікатна програма «Практичний курс з верховенства права». Мета програми – зміцнення верховенства права в Україні шляхом покращення розуміння представниками правничих професій практичного застосування його елементів. Цього року 26 випускників програми отримали спільний сертифікат українського та американського університетів, приєднавшись до когорти 59 попередніх випускників. Учасники трьох кіл програми були відібрані з поміж 725 кандидатів і стали лідерами у застосуванні верховенства права на рівні своїх установ у різних регіонах.

USAID та Програма «Нове правосуддя» вітають Україну з 30-річчям її незалежності. Наше потужне партнерство триває!