Більше півмільйона українців отримали первинну правову допомогу через систему БПД у 2020 році: звіт Координаційного центру правової допомоги

26 березня Координаційний центр правової допомоги Міністерства юстиції України презентував на онлайн заході звіт про результати своєї роботи у сфері захисту прав громадян, правого просвітництва, розвитку сучасних сервісів, реагування на правові проблеми клієнтів та шляхи їхнього вирішення через надання безоплатної правової допомоги (БПД) у 2020 році.

У заході та дискусії взяла участь заступниця керівника Програми USAID «Нове правосуддя» Наталія Петрова. Також під час презентації виступили: Валерія Коломієць, заступниця Міністра юстиції України; Андрій Костін, голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики; Олександр Баранов, в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги; Олена Литвиненко, заступниця голови Офісу Ради Європи в Україні; Іван Гончарук, спеціаліст з верховенства права та доступу до правосуддя Програми з відновлення та розбудови миру.

Безоплатна правова допомога є вагомим елементом справедливої та ефективної системи правосуддя, як важлива гарантія захисту прав людини та верховенства права. Вона забезпечується державою відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

У представленому звіті зазначено, що 2020 рік став роком радикальних змін у сфері БПД, оскільки через пандемію виникла необхідність оперативно адаптуватися до нових викликів. Представляючи звіт, Олександр Баранов повідомив, що у 2020 році первинну правову допомогу (правові консультації, роз’яснення, складання скарг та документів непроцесуальних характеру) отримали понад 510 тис. громадян та понад 87 тис. громадян було надано вторинну правову допомогу (захист, представництво у суді інтересів, складання документів процесуального характеру). Крім того, було оброблено майже 280 тис. дзвінків до контакт-центру системи БПД. Також у 2020 році право на вторинну правову допомогу отримали викривачі корупції та особи, які претендують на статус осіб без громадянства; поширена на всю територію України дія пілотного проєкту з відновного правосуддя для неповнолітніх; розроблено мобільний застосунок «Безоплатна правова допомога».

Під час свого виступу пані Наталія Петрова розповіла про грантову підтримку Програмою проєкту «Інновації для системи безоплатної правової допомоги» (#InnovateLegalAid), який реалізує ГО «Юридичні інновації» та який спрямовано на навчання фахівців системи надання БПД основам інноваційного менеджменту. Цей проєкт через впровадження інноваційних підходів у системі БПД має на меті сприяти розв’язанню проблем доступу до правосуддя й розширити доступ до якісних правових послуг. Паралельно з державною програмою БПД Програма USAID «Нове правосуддя» із залученням громадських організацій підтримала заснування в Україні перших шести Громадських центрів правосуддя у Київській, Одеській, Харківській та Чернігівській областях. Ці центри надають правову допомогу всередині громад та сприяють подоланню бар’єрів між громадянами, громадами та установами сектору юстиції.

Зараз у світі поширення набуває підхід до розвитку системи юстиції, яка була б орієнтована на задоволення правових потреб людини. Сподіваюсь, що такий підхід буде впроваджуватись і у системі БПД. За результатами оприлюдненого у 2019 році звіту Проєкту світового правосуддя (World Justice Project) «Глобальне розуміння доступу до правосуддя» понад третина українців, які мали правові проблеми, зіткнулись із значними труднощами під час їхнього вирішення. Відомо, що національна програма БПД працює з тими, хто до неї звертається, втім за даними дослідження Міжнародного Фонду «Відродження» близько 32 % українців визнали, що, маючи правові проблеми, не наважилися шукати їх вирішення через недовіру та страх поразки. Тому важливо розуміти, як допомогти таким громадянам і як запобігти виникненню системних правових проблем у громадах, як залучати приватний сектор (медіаторів, юридичний бізнес) до реалізації соціальних проектів на допомогу тим, хто з якихось причин не може отримати доступу до правосуддя. Ця проблема, зокрема, може бути вирішена й через більш тісну взаємодію з місцевими громадами», – зазначила пані Наталя.

Наприкінці зустрічі, Валерія Коломієць, заступниця Міністра юстиції України, подякувала всім партнерам за підтримку та пропозиції щодо удосконалення системи БПД й висловила сподівання, що у 2021 році якість надання правових послуг у системі БПД буде зростати й їх зможе отримати більша кількість співгромадян.