Чернігівський громадський центр правосуддя: приклад вдалої співпраці з регіональними судами та громадою

Громадські центри правосуддя (ГЦП) – це відносно нова для України модель співпраці між cудовою владою, сектором юстиції та громадськістю, яка успішно реалізовується в багатьох країнах, зокрема в США, Сінгапурі та країнах Латинської Америки.

Центри надають громадянам правову допомогу, сприяють альтернативному вирішенню спорів, інформують про функціонування судів та інших державних установ сектору юстиції, сприяють розширенню доступу до правосуддя, вирішенню проблем у громадах (наприклад, проявам вуличної злочинності та домашнього насильства, торгівлі людьми та ін.). ГЦП назагал сприяють підвищенню довіри громадян до судової влади, оскільки можуть виступати своєрідними посередниками між судами, суддями та працівниками судової системи з одного боку та громадянами й громадами з іншого.

В Україні перші шість таких центрів було створено за сприяння Програми USAID «Нове правосуддя» у Київській, Одеській, Чернігівській та Харківській областях – як один зі шляхів покращення доступу до правосуддя та зниження завантаженості на суди.

У Чернігівській області громадський центр правосуддя працює з минулого року.

Наталія Кулікова – керівник Чернігівського ГЦП. ФОТО: Чернігівський ГЦП

Ми намагаємось допомогти кожному, хто до нас звертається і зробити це на належному рівні. За весь час роботи центру жодну з позовних заяв, яку ми склали на запит громадян, суд не повернув на доопрацювання», – каже керівник центру Наталія Кулікова.

Зараз у цьому ГЦП працює чотири людини, але періодично залучаються консультанти та експерти. Зазвичай, навантаження на центр – 80-100 звернень на місяць, та з початку цього року їхня кількість збільшилась майже до 140.

Таке навантаження пов’язане як з юридичними питаннями, які виникають через пандемію COVID-19, так і через процеси децентралізації та скорочення сітки державних органів. Люди просто не знають, до яких структур тепер звертатись», – зазначає пані Наталія.

ГЦП в Чернігівській області розташовано у Чернігові й працює на базі офісу місцевої громадської організації «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини». Центр також має філії в Ічнянському та Бахмацькому районних судах, співпрацює з Чернігівським апеляційним судом, Деснянським районним судом у Чернігові, Козелецьким та Чернігівським районними судами. Послуги ГЦП є комплексними і включають первинну та вторинну правову допомогу, консультації та перенаправлення клієнтів до компетентних установ, медіацію й фасилітацію в громадах, правову просвіту, тощо.

Ми зауважили, коли ГЦП працюють при судах, то це чудовий спосіб подолати напругу, яка часто виникає між громадянами та працівниками судів. Оскільки, з одного боку, суди часто перевантажені та їхнім працівникам важко приділити кожній людині достатньо часу, з іншого боку, самі люди не завжди розуміють специфіку роботи судів та їхніх канцелярій. Під час карантину, коли ми продовжували активно працювати онлайн, до нашого ГПЦ навіть почали звертатися люди з інших областей, де таких центрів немає», – розказує пані Наталія про співпрацю центру з судами області та громадянами.

 

Тетяна Карапиш – голова Ічнянського районного суду Чернігівської області. ФОТО: надано Карапиш Т. В.

Я була одним з ініціаторів того, щоб при нашому суді була філія ГЦП. Взагалі я вважаю, що такі центри або їхні філії, мають бути при кожному суді, оскільки є куди направити людей, яким бракує грошей оплатити юридичну допомогу, але вона їм вкрай потрібна. Звісно, є центри безоплатної правової допомоги, але вони часто перенавантажені. Особливо допомога потрібна літнім людям, яких багато у нашому районі. У деяких з них були проблеми, які вони не могли вирішити роками, а зараз завдяки роботі ГЦП нарешті почали вирішувати», – розповідає про співпрацю з ГЦП голова Ічнянського районного суду Тетяна Карапиш.

Іншим важливим напрямом співпраці між судом та центром є Школа правових наук для дітей, в рамках якої відбуваються інформаційні зустрічі зі школярами та викладачами.

Голова Бахмацького районного суду Павло Пархоменко також вдячний ГЦП за підтримку просвітницьких ініціатив для шкіл, які здійснюються в районі. Зокрема це стосується інформування дітей про їхні права, роботу судів та правової системи держави.

Павло Пархоменко – голова Бахмацького районного суду Чернігівської області. ФОТО: надано Пархоменко П. І.

Але через карантинні обмеження у цьому році ми, на жаль, можемо організовувати в основному онлайн заходи», – каже суддя Пархоменко.

Окрім просвітницької діяльності, суд та центр разом з представниками прокуратури, поліції та інших зацікавлених державних органів району планують створити майданчик для обговорень та вирішення нагальних проблем громади.

Клієнтка центру Ольга Пустовойт отримала в ГЦП допомогу в скасуванні судового рішення про погашення заборгованості за опалення. Пані Ольга на момент отримання судового наказу встигла погасити борг, але комунальна служба вже подала до суду. Звернутися до ГЦП жінці порадили знайомі. Пані Ольга каже, що у центрі їй оформили необхідний пакет документів дуже швидко, буквально за кілька днів. Вона сама надала лише наказ та квитанцію про сплату боргу.

Дуже хвилювалась, коли отримала листа з суду. До того ж не хотілось сплачувати судовий збір та пеню з заборгованості, яку я погасила раніше. Гроші мені зовсім не зайві. Але у центрі мені все розказали, пояснили, як діяти та пообіцяли підготувати всі потрібні документи», – розповіла жінка, яка обов’язково буде радити звертатись до ГЦП людям у схожих ситуаціях.

Інша клієнтка центру, Лінда Литвин, прийшла просити допомоги у питанні оформлення розлучення. Суд повернув її заяву через неналежне оформлення. Пошукавши в Інтернеті інші зразки, Лінда написала нову заяву, але вона теж не підійшла. Тоді працівники суду порадили жінці звернутись до ГЦП.

Я, коли телефонувала, не могла повірити, що у центрі допомагають безкоштовно. Сказали приходити, коли зручно. Швидко підготували та роздрукували всі необхідні документи. У моїй ситуації це була дуже необхідна та вчасна допомога», – розказала Лінда.

Завдяки своїй ефективній роботі з громадянами та судами центр здобув репутацію в області й серед інших державних органів, які почали звертатись до нього для вирішення питань Чернігівської громади. Наприклад, в кінці минулого року до ГЦП звернулась директорка місцевого Територіального центру соціального обслуговування з проханням допомогти вирішити ситуацію з іноземним громадянином, який перебував в одній з лікарень міста у важкому стані. Фахівці центру провели переговори з усіма державними структурами, що мають повноваження в цьому питанні: управлінням Державної міграційної служби в Чернігівській області, міською лікарнею, де знаходиться пацієнт, Міжнародною організацією з міграції в Україні. Всі структури сприяють у вирішенні питання, але робота ще триває.

Для нас це була проблема і конкретної людини, і Чернігівської громади. Звісно ми намагаємось робити все, що можемо й, навіть, просуваємо створення процедури реагування на подібні випадки, щоб громада була підготовленою до нових викликів. Але такі ситуації знову ж таки свідчать , що робота ГЦП – полегшувати доступ до правосуддя через надання кожному потрібної правової допомоги», – каже Наталія Кулікова.

У планах Чернігівського ГЦП розширювати співпрацю з громадою та судами – проводити круглі столи та зустрічі з актуальних правових питань для спільного ефективного вирішення наявних у громаді проблем, збільшувати кількість філій.

Наприклад, наприкінці лютого центр провів координаційну зустріч задля налагодження механізмів взаємодії у сфері протидії домашньому насильству спільно з Департаментом сім’ї, молоді та спорту та Службою у справах дітей Чернігівської облдержадміністрації, Чернігівським обласним центром соціальних служб та Відділом ювенальної превенції в Чернігівській області за участі представників Ічнянської міської ради, суддів районного суду, представників поліції та Ічнянського бюро правової допомоги.

Тож, не зважаючи на певні карантинні обмеження, працівники Центру продовжують працювати на благо своєї громади та допомагати людям у задоволенні їхніх правових потреб.