Донори та виконавці проєктів обговорили посилення спроможності правників застосовувати верховенство права на практиці

7 квітня представники проєктів міжнародної допомоги, які працюють у сфері зміцнення верховенства права, на координаційній онлайн-зустрічі, організованій Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), ознайомилися з історією та результатами впровадження сертифікатної програми «Практичний курс з верховенства права». Програма розроблена і адмініструється Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого у співпраці з Університетом Південної Кароліни (США) за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» вже третій рік поспіль.

Це перший і поки єдиний в Україні всеохоплюючий практичний курс, спрямований на поглиблення розуміння й удосконалення навичок застосування правниками принципу верховенства права в юридичній практиці. Його учасники – представники різних юридичних сфер: судді, працівники апарату суду, адвокати, прокурори, слідчі, юристи неурядових організацій, державні службовці, магістранти й аспіранти правничих закладів вищої освіти та ін. Участь у програмі дає їм змогу не лише обмінюватись досвідом і краще розуміти особливості роботи один одного, але й під час дискусій напрацьовувати спільне бачення практичного втілення окремих елементів принципу верховенства права при його застосуванні у вирішенні широкого спектру правових проблем.

За цей час успішно пройшли навчання і отримали спільний сертифікат українського та американського університетів 59 правників, відібраних на конкурсній основі з понад 500 кандидатів з усієї України. Наразі стартує третє коло програми для наступних 30 учасників.

На початку впровадження сертифікатної програми я зіткнувся з думкою, що тільки судді знаються на питанні принципу верховенства права та можливостях його застосування в межах конкретних юридичних випадків. Тож метою цього курсу стало завдання перетворити верховенство права на практичний інструмент для різних категорій правників», – розповів один з розробників курсу, проректор з навчальної роботи Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Юрій Барабаш.

Він також зазначив, що викладання верховенства права в практичному ключі є запорукою позитивних змін у системах правозастосування та відправлення правосуддя, оскільки дає можливість вже працюючим правникам заповнити прогалини у власних знаннях з верховенства права і краще розуміти правові процеси. Важливим стимулом для продовження програми є те, що на її базі у вітчизняних правників формуються нові навички, потрібні для позитивних змін у суспільстві. Пан Юрій від імені команди викладачів програми висловив подяку партнерам – Програмі USAID «Нове правосуддя» та Університету Південної Кароліни – за довіру та можливість розвивати курс.

Про історію створення сертифікатної програми й отримані уроки розповів заступник виконавчого директора Центру верховенства права Університету Південної Кароліни (США) Стівен Остерміллер. Він підкреслив, що тісна спільна робота з українськими викладачами з урахуванням місцевого правового контексту та культурних особливостей допомогла розробити програму, яка виявилась ефективною та дієвою.

Важливою складовою її успіху стала атмосфера рівності, коли учасники не просто слухають лекції, а відчувають, що викладачі ставляться до них як до колег, у яких також можна багато чому повчитись. З кожним роком програма оновлюється і вдосконалюється завдяки зворотному зв’язку від випускників. Команда програми вносить зміни у навчальні модулі, додаються актуальні теми та приклади правових прецедентів для обговорення. Цього року через пандемію змінився і формат проведення – програма буде викладатись виключно в онлайн-режимі.

Нам, звісно, буде дуже бракуватиме «живих» дискусій, але я певен, що все пройде чудово і ми всі навчимось чомусь новому. Я з нетерпінням чекаю можливості знову попрацювати з колегами із Програми USAID «Нове правосуддя» та Харкова», – зазначив Стівен Остерміллер.

Враженнями від участі у програмі поділились і її випускники – суддя Вищого антикорупційного суду Віра Михайленко та уповноважена особа Національного агентства з питань запобігання корупції Юрій Сверба.

Я вдячна за те, що така програма існує в Україні і за свою участь у ній, бо в актуальних умовах регулювання суспільних відносин ми всі звикли до того, що верховенство права існує, та лише як теоретична конструкція. Але у цій програмі викладачі намагались продемонструвати представникам різних юридичних спеціальностей, що верховенство права – це прикладна категорія, яка може успішно застосовуватись у різних сферах правової діяльності», – зазначила Віра Михайленко.

Після двотижневого навчання кожен з учасників програми має продемонструвати набуті знання і навички у власному підсумковому проєкті, спрямованому на вирішення конкретної практичної проблеми у сфері верховенства права в Україні.

Мій підсумковий проєкт стосувався усунення штучних перепон, що існують для певних категорій осіб, зокрема недієздатних, у доступі до безоплатної правової допомоги. Адже тепер такі особи мають право самостійно звертатись до суду, проте не мають права звертатись за безоплатною вторинною правовою допомогою. Фактично, мова йде про близько 40 тисяч громадян України, що позбавлені права на безоплатну вторинну правову допомогу через штучні перепони, усунути які можливо лише прийняттям відповідного закону», – розповів Юрій Сверба, який підготував законопроект з цього приводу, наразі зареєстрований у Верховній Раді.

Як зазначив Юрій Барабаш, команда програми усвідомлює необхідність працювати над забезпеченням її сталості, тому готує посібник з викладання курсу та зацікавлена у співпраці з іншими навчальними та правничими закладами для подальшого її впровадження з метою залучення більшої аудиторії. Готовність до співпраці під час зустрічі висловила проректор з науково-дослідної роботи та науково-методичної роботи Національної школи суддів (НСШ) Наталія Шукліна. Наразі НСШ відповідає за підвищення кваліфікації не тільки суддів і працівників апарату суду, але й працівників Служби державної охорони, тож може охопити аудиторію понад 30 тисяч правників , що сприятиме ширшому поширенню напрацювань програми.

Схожі повідомлення