Донори та виконавців міжнародних проєктів обговорили покращення якості й стратегічне реформування правосуддя, а також результати опитування щодо комерційного вирішення спорів в Україні

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) підтримує покращення інвестиційного клімату в Україні, у тому числі, шляхом вдосконалення системи врегулювання комерційних спорів, яка прямо впливає на привабливість країни для потенційних інвесторів, а також сприяє реформуванню правосуддя й конституційного судочинства. Саме цим темам присвячено чергову зустріч представників проєктів міжнародної допомоги, які працюють у сфері зміцнення верховенства права, що відбулась 7 липня 2021 року за організаційного сприяння Програми USAID «Нове правосуддя».

Учасники ознайомилися з планами Уряду щодо покращення якості правосуддя для збільшення інвестицій для України. Їх представила Ольга Магалецька, керівниця Офісу Національної інвестиційної ради України. За словами пані Ольги для потенційних інвесторів вкрай важливо бути впевненими у незалежному та неупередженому судочинстві, тому багато сподівань покладається на успішне проведення судової реформи в Україні й ухвалення законопроектів, які б розблокували роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів та покращили роботу Вищої ради правосуддя.

За словами спікерки, забезпечення прозорого і позбавленого корупційної складової правосуддя паралельно з розвитком альтернативних способів вирішення комерційних спорів може переконати іноземних інвесторів у привабливості ведення ними бізнесу в нашій країні.

Саме стосовно досвіду використання та потреб у врегулюванні комерційних спорів було проведено у січні-лютому 2021 року за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» опитування українських та міжнародних компаній, що ведуть свій бізнес в Україні (результати опитування будуть доступні на цьому сайті найближчим часом). Представлені Ольгою Ніколаєвою, юридичною радницею Програми USAID «Нове правосуддя», результати прокоментували професорка Стокгольмського університету, колишня віце-президентка Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольму Патрісія Шоннессі, старша викладачка Стокгольмського університету, колишня Генеральний секретар Центру арбітражу та медіації Американської торговельної палати у Бразилії докторка Кріна Балтаг, співголова Європейського центру врегулювання спорів, колишній Міністр юстиції Республіки Словенія Алеш Залар.

Як засвідчили результати проведеного дослідження в Україні існує проблема недовіри до надавачів послуг із вирішення спорів та недостатня обізнаність представників бізнесу про можливості альтернативного врегулювання й вирішення комерційних спорів. Також опитування виявило, що малий бізнес має досить обмежений доступ до вирішення спорів та зазнає негативного впливу через це.

У контексті загальної дискусії щодо необхідності покращення якості правосуддя і у світлі нещодавно затвердженої Президентом України Володимиром Зеленським Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021 – 2023 роки, на зустрічі також виступив народний депутат Сергія Іонушас. Як Голова Комісії з питань правової реформи при Президентові України він розповів історію формування Стратегії та поділився з присутніми баченням щодо напрямів й пріоритетів співпраці з донорами очолюваної ним Комісії над Планом дій по реалізації Стратегії.

Стратегія надає особливу увагу відновленню роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів та удосконаленнюроботи Вищої ради правосуддя, а також поліпшенню процесу судочинства через впровадження цифрових технологій», – зазначив пан Іонушас.

Загалом Стратегія окреслює основні напрями вдосконалення законодавства щодо впровадження невідкладних заходів для покращення доступу громадян до правосуддя; належної роботи інституту присяжних; розвитку органів прокуратури й покращення інституту адвокатури; поліпшення механізмів перевірки доброчесності суддів Конституційного Суду України та дотримання ними стандартів професійної етики тощо.

Пан Іонушас також запросив міжнародних донорів приєднатись найближчим часом до окремої зустрічі, яку буде проводити Комісія з питань правової реформи при Президентові України по темі розробки дорожньої карти впровадження Стратегії, оскільки практичний результат її реалізації залежить від злагодженої співпраці всіх зацікавлених сторін.

Наприкінці координаційної зустрічі учасники мали змогу поділитись та обговорити плани своїх проєктів на найближчий час й виявити спільні напрями для роботи.