Громадські центри сприяння доступу до правосуддя допомагають громадам долати поточні виклики через розбудову правової спроможності

Громадські організації – партнери Програми USAID «Нове правосуддя», активно залучені до впровадження в Україні громадських центрів сприяння доступу до правосуддя (ГЦП), під час чергової зустрічі представників проектів міжнародної допомоги, які працюють у сфері зміцнення верховенства права, організованої USAID 1 квітня 2020 року, поділилися своїм досвідом у сприянні процесу формування правової спроможності на рівні громад і забезпечення доступу до правосуддя всіх громадян. У зв’язку із карантином така зустріч вперше відбулася в режимі відеоконференції і зібрала понад 70 учасників, включно з представниками від сектору юстиції, судових установ і громадських організацій.

Виконавчий директор Мережі правового розвитку Євген Полтенко, голова Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов, керівниця проектів «Чернігівського громадського комітету захисту прав людини» Наталія Кулікова, голова Білоцерківської міської громадської організації «Правова єдність» Ольга Настіна та керівник проектів Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Ігор Бринош під час спільної презентації розповіли про напрями роботи ГЦП, які у партнерстві з місцевими органами влади та судами надають правову допомогу громадянам, сприяючи попередженню й вирішенню проблем громад у правовий спосіб. Вони також поінформували учасників зустрічі про виклики, які виникають під час роботи ГЦП, в тому числі і у зв’язку з пандемією коронавірусу, та інноваційні рішення, які вони в цей час застосовують, щоб надавати консультації і правову допомогу громадянам дистанційно – по телефону, з використанням інтернет ресурсів, платформ соціальних мереж і месенджерів. Як зазначили представники ГЦП, найбільш актуальними питаннями для жителів громад є наразі загроза потенційних обмежень їх трудових, медичних та житлових прав під час карантину, питання щодо підприємницької діяльності, соціальних виплат і отримання судових та адміністративних послуг дистанційно.

Також учасники зустрічі обговорили потребу узагальнення і поширення кращого досвіду задля розвитку мережі ГЦП та можливі напрями допомоги установам сектору юстиції й судам з боку міжнародних донорів для забезпечення їх роботи в умовах дії обмежувальних заходів.

Довідково:

За підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» cтворені такі перші ГЦП в Україні: ГЦП в Одесі, створений спільно Асоціацією слідчих суддів України та Київським районним судом м. Одеси (відкрито в січні 2019 року); ГЦП в м. Татарбунари Одеської області, створений Одеською обласною організацією Комітету виборців України (відкрито в лютому 2019 року, з 2020 року працює за підтримки Європейського Союзу); ГЦП в м. Чугуєві Харківської області, створений Мережею правового розвитку (відкрито в січні 2019 року). Спираючись на попередні успішні моделі, Програма USAID «Нове правосуддя» з березня 2020 року почала підтримку проектів на створення та розбудову ГЦП у місті Біла Церква на Київщині, м. Ічня на Чернігівщині та у місті Чернігів.

Презентація «Розбудова правової спроможності громад на прикладі діяльності громадських центрів правосуддя»