Конференція по обговоренню законопроектів на впровадження класичного суду присяжних в Україні

Представники Програми USAID «Нове правосуддя» взяли участь у робочій Конференції по обговоренню законопроектів на впровадження класичного суду присяжних в Україні, що відбулася на базі Галицького районного суду м. Львова. Метою заходу було обговорення актуальних питань у світлі поданих Урядом до парламенту законопроектів No. 2709 та No. 2710, спрямованих на впровадження класичного суду присяжних у конкретних категоріях справ; презентація досвіду функціонування суду присяжних в США та Ірландії; та ознайомлення із досвідом Галицького районного суду міста Львова по організації роботи з присяжними для його врахування при розробці нормативних актів на втілення запропонованих законопроектами новацій.

У заході взяли участь: представники Державної судової адміністрації України, Національної школи суддів України, Міністерства юстиції України, судді, адвокати, прокурори, науковці та присяжні й представники проектів міжнародної технічної допомоги, що підтримують судову реформу в Україні.

Учасники заходу обговорили важливість просвітницької роботи серед суддів, адвокатів і прокурорів, так і співгромадян на підвищення їх обізнаності про важливість залучення громадян до процесу відправлення правосуддя на забезпечення права на безсторонній і незалежний суд. Представники судової влади висловили занепокоєність щодо належного впровадження новацій, коли ініціатива набуде сили закону. Було запропоновано змінити процедуру реалізації положень закону через поступове розширення кола справ для розгляду обраними за новою системою присяжними, а також передбачити оскарження рішення судді у таких справах з підстав суттєвого порушення кримінального процесу.

Новелою законопроектів є інститут відбору присяжних і це також потребує більшої деталізації та навчання.

Учасники заходу заслухали інформацію про американський та ірландський досвід функціонування суду присяжних за презентаціями керівника Програми USAID Девіда М. Вона та старшого радника із правової реформи Консультативної Місії ЕвроСоюзу Томаса Фланагана (презентації за посиланням).Українські колеги зацікавилися досвідом цих країн щодо відсутності максимального віку для присяжних та можливістю звільнення від цього обов’язку замість законодавчої заборони для деяких категорій.

Результати дискусії та висловлені конкретні рекомендації будуть скеровані членам профільного Комітету з питань правової політики для врахування під час обговорення зазначених законопроектів  на запланованих 12 лютого 2020  спільних  слуханнях з Комітетом з питань правоохоронної діяльності.

Медіа про подію