Міжнародні донори обговорили перебіг та результати конкурсів до Верховного Суду та Вищого антикорупційного суду

Програма USAID «Нове правосуддя» провела чергову зустріч донорів та виконавців проектів, спрямованих на втілення принципів верховенства права в Україні. Під час зустрічі Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККСУ) Сергій Козьяков розповів учасникам заходу про досвід та результати проведення другого конкурсу на зайняття вакантних посад суддів Верховного Суду, та конкурсу до новоствореного Вищого антикорупційного суду (ВАС), а також про виявлені проблеми під час проведення цих конкурсів.

Голова ВККСУ зазначив, що складна інноваційна процедура добору суддів Верховного Суду та ВАС у рамках судової реформи має на меті забезпечення максимальної об’єктивності та прозорості конкурсу з тим, щоб на посади суддів потрапили найбільш професійні та доброчесні кандидати. Він підкреслив, що вперше в історії України кандидатури на суддівські посади у зазначених судах розглядалися за результатами відкритого конкурсу. Крім того, аналіз аналогічного досвіду 45 країн світу свідчить, що іншого випадку проведення одночасно двох таких великих конкурсів жодна судова система за останні 30–40 років не знала.

Пан Козьяков розповів про шлях, який пройшла Комісія, щоб процес відбувся у заплановані строки та відповідно до міжнародних стандартів у сфері добору суддів. Після подання документів, перш ніж кандидати були допущені до кваліфікаційного оцінювання, кожного з них перевірили на відповідність кваліфікаційним вимогам, що передбачені в законі до кандидатів на ці посади. На цьому етапі, за словами Голови ВККСУ, не всі кандидати впорались із тим, щоб підтвердити необхідний для зайняття посади стаж роботи в певній сфері. Допущені до конкурсу кандидати склали іспит, який складався з анонімного письмового тестування та практичного завдання, що полягало у написанні проекту судового рішення. Так, за результатами іспиту 235 з 566 кандидатів на суддівські посади Верховного Суду та 113 з 270 кандидатів на суддівські посади ВАС були допущені до співбесід з членами ВККСУ. «Ми ставили перед кандидатами серйозні завдання», – прокоментував таку статистику Сергій Козьяков. Він також додав, що Україна – єдина в світі країна, яка здійснювала онлайн–трансляцію співбесід з усіма без винятку кандидатами на суддівські посади Верховного Суду та ВАС.

Крім цього, під час перевірки кандидатів до Верховного Суду на відповідність критеріям доброчесності та професійної етики ВККСУ співпрацювала з Громадською радою доброчесності (ГРД), до складу якої входять представники громадянського суспільства. А до проведення конкурсу до ВАС була залучена Громадська рада міжнародних експертів, яка сприяла ВККСУ у встановленні відповідності кандидатів критеріям доброчесності (моралі, чесності, непідкупності) та наявності необхідних знань та навичок, що необхідні судді ВАС для розгляду справ. Створення відповідних органів як додаткових фільтрів перевірки кандидатів також відрізняє відповідну процедуру добору суддів в Україні з-поміж інших країн. Зокрема, голова Громадської ради міжнародних експертів сер Ентоні Хупер високо оцінив зусилля України по реформуванню судової системи та зауважив, що Україна провела добір у надзвичайно прозорий спосіб та стала єдиною в світі країною, що залучила до процесу добору суддів іноземців. У ВККСУ також високо оцінили співпрацю з міжнародними експертами.

Під час зустрічі також відбулася дискусія з питань розвитку медіації в Україні. Експерти Програми USAID «Нове правосуддя» Алеш Залар, Президент Європейського центру вирішення спорів, та Френк Лейні, медіатор Апеляційного суду Четвертого округу США, ознайомилися з думками учасників заходу про статус, перешкоди та можливості розвитку медіації в Україні. Планується, що після ґрунтовного аналізу стану медіації в країні експерти підготують рекомендації щодо її впровадження та популяризації.