Міжнародні експерти поділилися досвідом участі у відборі кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду

Учасники щомісячної зустрічі донорів та виконавців проектів, спрямованих на втілення принципів верховенства права в Україні, обговорили переваги участі міжнародних експертів у процесі відбору кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду (ВАС) та його Апеляційної палати.

Закон України «Про Вищий антикорупційний суд» визначає повноваження Громадської ради міжнародних експертів надавати допомогу Вищій кваліфікаційній комісії суддів у перевірці кандидатів на посади суддів ВАС критеріям доброчесності (моралі, чесності, непідкупності) з метою сприяння впевненості громадськості в об’єктивності результатів конкурсного добору та високому професіоналізмі й доброчесності кандидатів.

Законодавчі засади створення спеціалізованого суду для розгляду кримінальних проваджень за результатами розслідувань Національним антикорупційним бюро належали до пріоритетних завдань експертної підтримки Програми USAID «Нове правосуддя». Завдяки співпраці донорів та українських експертів, що координувалася Програмою USAID «Нове правосуддя», було розроблено «Спільне бачення щодо основних засад створення Вищого антикорупційного суду в Україні».

У цьому документі були зафіксовані основні елементи, які мають забезпечити прозорість формування ВАС відповідно до міжнародних та європейських стандартів, зокрема й участь іноземних експертів.

Під час зустрічі Голова Громадської ради міжнародних експертів Сер Ентоні Хупер зазначив, що важливим елементом перевірки кандидатів на посади суддів ВАС критеріям доброчесності є надання письмових пояснень, оскільки на письмі кандидатам важче ухилятися від відповідей на питання, ніж під час усної співбесіди.

Керівник програм розвитку демократії та врядування Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Олександр Піскун запросив Сера Ентоні Хупера до подальшої експертної співпраці, зокрема у рамках навчальних семінарів з напрацювання техніки проведення співбесід представниками органів суддівського врядування.

Директор Офісу демократії та врядування регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Томас Вайт, також присутній на зустрічі, підкреслив важливість створення в Україні Вищого антикорупційного суду, що має величезне значення для розвитку України як демократичної країни, а отже і для реалізації місії USAID в Україні.