Мова як один із способів подолання гендерної нерівності – тема обговорення на Всеукраїнському Форумі жінок-юристок

18 червня Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем» провела Третій Всеукраїнський Форум жінок-юристок «Слова важливі для прав та права» за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» спільно з українсько-канадським проєктом «Підтримка судової реформи в Україні», Координатором проєктів ОБСЄ в Україні та проєктом ЄС «Право-Justice».

Цього року Форум об’єднав у змішаному онлайн та офлайн форматі більше 100 представниць правничих професій з усієї України, серед яких судді, адвокатки, прокурорки, нотаріуски, представниці правоохоронних органів та інші фахівчині в галузі права. Ціль Форуму – привернути увагу юридичної спільноти до викликів протидії гендерній дискримінації, зокрема доступу жінок до правосуддя, професії, освіти, а також вироблення системного підходу у подоланні гендерно-обумовленого насильства . Ключові питання, які учасники обговорили під час заходу стосувались публічної та внутрішньої комунікації юридичної спільноти, адвокаційних кампаній на захист прав жінок та видимості юристок у професійному середовищі.

Я хочу підійняти тему «слова», і це «слово» має підтримати всіх жінок, які працюють у сфері права. І я сподіваюсь, що сьогодні нам вдасться за допомогою слів обговорити всі проблемні питання та шляхи їхнього вирішення, щоб ми могли жити у суспільстві, де на допомогу може розраховувати кожна людина», – зазначила Надія Стефанів, суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду, засновниця та президентка Всеукраїнської Асоціації жінок-суддів.

Наріжною темою Форуму стало використання гендерно-чутливої термінології й мови, що може допомогти змінити дискримінаційне та стереотипне ставлення до жінок і домашнього насильства. Майже всі спікерки згадували, що на власному досвіді стикались з тим, як сильно мова впливає на їхнє професійне та особисте життя, на довіру звичайних громадян до юридичної спільноти та державних інституцій.

На заході було обговорено питання впливу освіти на формування гендерно-чутливих професіоналів. Учасники зазначили, наскільки важливим є включення курсів з недискримінації та подолання гендерних стереотипів до навчальних програм. Зазначимо, що у 2020 році саме Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем» за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» презентувала навчальний курс із гендерної рівності й прав жінок, створений для студентів правничих шкіл.  Також було представлено Стратегію гендерної рівності Державної судової адміністрації (ДСА),  реалізація якої спрямована на створення гендерно-чутливої культури всередині організації й має забезпечити рівні можливості розвитку працівників, незалежно від їхньої статі.

Остання панельна дискусія стосувалась питань чутливості до мови і термінології у справах, пов’язаних із домашнім та гендерно-обумовленим насильством. Часто такі справи не отримують належної уваги і сприймаються, як суспільством, так інколи і представниками професійної правничої спільноти як побутові сварки, що наприклад, робить складнішим для постраждалих доступ до правосуддя. Окремо було представлено досвід Канади у розгляді справ щодо домашнього насильства під час пандемії.

Минулого року, ми разом з Програмою USAID «Нове правосуддя» працювали над Індексом гендерної чутливості судової влади, щоб зрозуміти як звернути увагу на справи пов’язані з гендерно-обумовленим насильством суддів та адвокатів й навчити їх бути більш гендерно-чутливими. У цьому контексті надзвичайно важливо звернути увагу на їхні упереджені висловлювання щодо таких справ і зрозуміти, як можна змінити ситуацію», – зазначила Христина Кіт, голова Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем».

Нагадаємо, що Індекс гендерної чутливості враховує такі компоненти, як лідерство й формування гендерно-збалансованого корпусу судової влади; гендерні аспекти при формуванні навчальних програм для суддів і працівників судової системи; здійснення правосуддя із застосуванням гендерно-чутливого підходу; а також моніторинг даних при здійсненні правосуддя у пов’язаних із гендерною дискримінацією справах.

На завершення Форуму юристки поділились мотиваційними розповідями свого шляху у професії. Свої історії представили: Лариса Герасько, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Ірландії; Зоряна Скалецька, юристка у галузі медичного права; Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна; Моніка Соколовські, секретар адвокатської колегії Любліна та голова комісії жінок при Асоціації адвокатів Польщі.

Головними висновками Форуму можна назвати необхідність підтримки та об’єднання зусиль щодо подолання гендерної дискримінації, яка часто починається саме з мови і призводить до стереотипного й упередженого відношення до жінок, як у професії, так і в інших сферах життя.