На координаційній зустрічі донорів обговорили питання суддівської етики та конфлікту інтересів

Під час чергової зустрічі представників проектів міжнародної допомоги, які працюють у сфері зміцнення верховенства права, організованої Програмою USAID «Нове правосуддя», її учасники обговорили питання суддівської етики та конфлікту інтересів.

Голова комітету Ради суддів України (РСУ) з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів, суддя Верховного Суду Єгор Краснов розповів про діяльність РСУ із забезпечення дотримання суддями високих етичних стандартів. Він зазначив, що кількість звернень суддів до комітету з 2016 року виросла майже вдвічі і в 2019 році склала 202 звернення, а за перше півріччя 2020 року комітет отримав 65 звернень. В основному в них містяться питання щодо врегулювання конфлікту інтересів, тлумачення положень Кодексу суддівської етики, особливо щодо поведінки в соціальних мережах,. Більше 80% звернень надходить від суддів першої інстанції, також є звернення від суддів апеляційних судів, Верховного Суду та Вищого антикорупційного суду.

За підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» РСУ розпочала процес оновлення Кодексу суддівської етики. Комітет з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів провів серію обговорень із суддями щодо проблемних питань і напрацював основні напрямки оновлення Кодексу. Найбільше пропозицій і зауважень надійшло стосовно чотирьох його статей – щодо того, що порушення правил етичної поведінки не можуть самі по собі застосовуватися як підстави для притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, а також стосовно можливості коментування суддями справ в ЗМІ, обізнаності судді про свої майнові інтереси і майнові інтереси членів своєї родини та участі суддів у соціальних мережах.

Пан Краснов також зазначив, що надійшло багато пропозицій від членів РСУ, керівників апарату суду і громадських організацій щодо оновлення правил поведінки працівників суду, затверджених в 2009 році. Правила були значно оновлені, і після ознайомлення з ними суддів апеляційних судів планується їх затвердження. Також за підтримки Канадського проекту підтримки судової реформи РСУ провела консультативні зустрічі в регіонах з питань конфлікту інтересів.

Подальші плани комітету включають завершення оновлення Кодексу суддівської етики і відповідно після його затвердження З’їздом суддів оновлення коментаря до нього. Крім того, розпочато проект розробки спільних етичних стандартів професійних учасників судового процесу – прокурорів, адвокатів та суддів, які міститимуть загальні принципи щодо їх співпраці в залі судових засідань. Крім того, серед можливих напрямів співпраці Єгор Краснов зазначив удосконалення вебсайту РСУ та створення електронної форми звернень до комітету, що надасть можливість швидше реагувати на звернення; узагальнення звернень що надійшли до РСУ, а також відповідної дисциплінарної практики Вищої ради правосуддя; створення «архіву» звернень та посібника із відповідями на найбільш поширені звернення, який би виконував функцію інституційної пам’яті, оскільки склад РСУ може змінюватися після кожного з’їзду суддів України. Також, на його думку, актуальними є питання узагальнення судової практики щодо притягнення суддів до адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення, проведення круглих столів і консультативних зустрічей із суддями за участі міжнародних експертів і організація тренінгів для апарату та членів РСУ задля підвищення інституційної спроможності апарату РСУ.

Презентація Голови комітету РСУ з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів, судді Верховного Суду Єгора Краснова