На координаційній зустрічі донорів представлено новий законопроект про медіацію

Задля покращення доступу до правосуддя USAID разом з іншими донорами сприяє становленню альтернативних способів вирішення спорів в Україні, зокрема у сфері напрацювання з 2015 року нормативної бази для впровадження медіації. З того часу кілька проектів були внесені і зареєстровані у Верховній Раді, але через ротацію Парламенту і складу Уряду були відкликані.

Під час чергової онлайн-зустрічі донорів та виконавців проектів у галузі верховенства права її учасники обговорили підготовлений робочою групою Міністерства юстиції України проект Закону України «Про медіацію» (№ 3504), який був внесений новим Урядом і зареєстрований в Парламенті 19 травня поточного року.

Директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Мін’юсту Олександр Олійник ознайомив учасників зустрічі з основними положеннями законопроекту, напрацьованого за активної участі представників спільноти медіаторів.

«Він є оптимальним, – зазначив пан Олійник. – Ми використовували міжнародний досвід, щоб зробити рамковий законопроект, що обмежується положеннями, які забезпечать можливість запустити законодавчий механізм регулювання інституту медіації та сприяти його розвитку».

Проект закону визначає правові засади та порядок проведення медіації в Україні, включно із статусом медіатора, вимогами до медіаторів та їх підготовки, запровадженням реєстрів медіаторів, правами та обов’язками сторін медіації, змістом договору про медіацію та угоди за результатами її проведення, а також порядком проведення медіації під час судового, третейського й арбітражного проваджень. Проект передбачає внесення низки змін до відповідних нормативно-правових актів.

Олександр Олійник наголосив, що законодавче закріплення процедури і механізму проведення медіації врешті решт дасть старт професії медіатора і дозволить їй проявити себе повною мірою, оскільки автори законопроекту бажали уникнути надмірного втручання держави в медіаційну сферу. Все покладається на фахове середовище, і з того, наскільки ефективно це середовище спрацює і чи це вплине на зростання частки справ із залученням процесу медіації у вирішення спорів, буде зрозуміло, наскільки такий шлях виправданий і правильний.

Заступник директора Департаменту міжнародного права Мін’юсту Катерина Шевченко розповіла про заходи Уряду у формуванні засад для імплементації Конвенції ООН про міжнародні угоди про врегулювання спорів за результатами медіації (Сінгапурської конвенції), яка була підписана Міністром юстиції України 7 серпня 2019 року. Вона зазначила, що після ухвалення законодавцем оновленого Закону про медіацію в Парламент будуть внесені відповідно доопрацьовані законопроекти про ратифікацію та імплементацію Сінгапурської конвенції.

«Ми визнаємо, що необхідно заохочувати використання українськими та іноземними суб’єктами медіації як альтернативного способу вирішення спорів, і саме цю конвенцію ми бачимо як інструмент, який дійсно сприятиме цьому», – підкреслила Катерина Шевченко.

До обговорення положень проекту Закону «Про медіацію» долучилися також професійний медіатор Луіза Романадзе, Президент Української академії медіації, та суддя Одеського окружного адміністративного суду Елла Катаєва.

 Луіза Романадзе, як співавторка законопроектів з медіації, яка входить до складу робочої групи Мін’юсту з підготовки пропозицій про ратифікацію Сінгапурської конвенції ООН, висловила думку спільноти медіаторів, що оновлений проект закону є найкращим із вже 13-ти, які були офіційно зареєстровані в Парламенті.

«Це надихаючий приклад колаборації державної влади, в даному випадку Міністерства юстиції, та медіаторів – зазначила вона. – Майже по всім дискусійним питанням медіатори були почуті».

На думку Луізи Романадзе, потребою сьогодення є саме рамковий закон про медіацію, який введе медіацію в правове поле та визначить її основні засади.

 Серед подальших кроків вона зазначила роз’яснювальну роботу у Верховній Раді перед ухваленням закону, інформаційні й навчальні заходи для зацікавлених сторін, застосування закону після його ухвалення та пілотування програм присудової медіації, аналіз практики застосування закону та результатів пілотування і внесення до закону відповідних змін.

Суддя Елла Катаєва, у свою чергу, підкреслила, що в умовах кадрового голоду, що наразі існує в судовій системі, ухвалення закону про медіацію сприятиме розвантаженню суддів та більш ефективному судовому захисту. Вона також відзначила важливість інформування щодо суті процедури медіації, включно з відповідним навчанням суддів, створенням відкритих реєстрів медіаторів та кімнат медіації у судах, а також розміщенням інформаційних стендів, друкованих та електронних інформаційних матеріалів щодо переваг медіації та доступу до неї.

Новий законопроект викликав значний інтерес у учасників зустрічі, які під час активної дискусії висловили сподівання, що він буде ухвалений Парламентом.

Презентація Олександра Олійника «Огляд проекту Закону України «Про медіацію» (реєстр. № 3504 від 19.05.2020)»

Презентація Луїзи Романадзе «Проект Закону України «Про медіацію»: передумови прийняття та подальші кроки»

Презентація Елли Катаєвої «Медіація і суди»