Почала роботу конференція «Належне відправлення правосуддя – запорука громадської довіри до суду»

 

Почала роботу дводенна конференція «Належне відправлення правосуддя – запорука громадської довіри до суду», організована Програмою USAID «Нове правосуддя» спільно з Вищою радою правосуддя, Радою суддів України та Державною судовою адміністрацією України.

Конференція має на меті визначення ключових елементів, які формують сприйняття громадськістю судової влади, та їх впливу на рівень довіри до суду; наголошення на важливості ефективного інформування суспільства про досягнення судової реформи; обговорення засобів налагодження конструктивного діалогу між судами та ЗМІ й ефективної комунікації судів з громадськістю; а також вироблення рекомендацій щодо комунікації результатів судової реформи, використовуючи сучасні комунікаційні стратегії та інструменти, для відновлення громадської довіри до суду та суддів.

Керівник відділу сприяння розвитку демократії та врядування Місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні, Білорусі та Молдові Томас Вайт у своєму привітанні до учасників конференції зазначив, що довіра громадян до судової влади є вкрай важливою для збереження суддівської незалежності, яка є наріжним каменем будь-якого демократичного суспільства. Тому важко уявити тему, більш важливу для обговорення суддями.

«Сьогодні історична судова реформа в Україні сама стала предметом пильного розгляду, її розглядають в суді громадської думки. Тому важливо, щоб судді не тільки виносили рішення, які є справедливими і відповідають закону, але й щоб громадськість бачила, що судді це роблять. І в суді, і поза його межами судді повинні дотримуватися, і це має бути очевидним для всіх, що вони дотримуються, найвищих етичних та правових стандартів», – наголосив він.

Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк зазначив, що головним завданням проведення судової реформи було відновлення довіри до судової влади. Для цього, зокрема, було внесено зміни до Конституції та законів України на основі міжнародних стандартів. За останній рік ВРП та іншими органами судової влади було багато зроблено для того, щоб запровадити такі механізми, які б в подальшому унеможливлювали зниження цих стандартів.

«Тому ми здійснили певні кроки для забезпечення прозорості як безпосередньо діяльності ВРП, так і побудови комунікації між органами суддівського врядування. Зокрема, було створено Комунікаційний комітет системи правосуддя, до складу якого входять голови всіх органів судової влади, Міжнародну консультативну раду, Консультативну раду голів судів при Вищій раді правосуддя. Адже ми бачимо необхідність побудови комунікації не лише з суспільством, а й всередині судової влади», − підкреслив Ігор Бенедисюк.

Голова Верховного Суду Валентина Данішевська виступила із ключовою доповіддю на тему «Довіра до суду та сприйняття громадськістю судової влади».

«Довіра до суду потрібна не лише судам та суддям, довіра до суду потрібна всьому суспільству. Якщо люди не довіряють суду, вони не почуваються впевнено. Наявність суду, якому довіряють, – ознака демократичної правової держави», – наголосила пані Данішевська.

Вона також зазначила, що у Верховному Суді визначено чотири ключові напрямки, які будуть підвищувати рівень довіри до судової системи. Це якість рішень судів, поведінка суддів, адміністративна складова судових процесів та комунікація із суспільством.

В перший день конференції учасники ознайомились з досвідом експертів з США та Великобританії, обговорили фактори, які впливають на рівень довіри суспільства до суду, та роль взаємодії судів та ЗМІ в контексті формування певного сприйняття громадськістю судової влади та її репутації в суспільстві. Вони також дізналися про виклики, які доводиться долати, щоб створити цікаві та привабливі для аудиторії телепроекти про суд, та як використовувати можливості соціальних медіа для підвищення рівня відкритості та прозорості судової влади.

Участь у заході беруть представники органів суддівського врядування та самоврядування, громадянського суспільства, правничих шкіл, аналітичних центрів, професійних правничих організацій, засобів масової інформації, а також архітектори, сценаристи, експерти з комунікацій та представники міжнародних донорських організацій, які підтримують реформи у секторі юстиції та розвиток незалежних ЗМІ в Україні.

Матеріали конференції (оновлюються та доповнюються протягом заходу)

Зацікавлені в тематиці заходу можуть спостерігати за ходом дискусії он-лайн на YouTube каналі Програми USAID «Нове правосуддя» за посиланнями:

Перший день конференції:

https://www.youtube.com/watch?v=jF3zoOn91ZE (українською)

https://www.youtube.com/watch?v=UHe91BNEbk8 (англійською)

Другий день конфереції:

https://youtu.be/LrvLmP-hNec (українською)

 https://youtu.be/Yt8JweyQ3ro (англійською)

Медіа-партнери конференції – ЛІГА:ЗАКОН і ПРАВО.TV.