Правосуддя перехідного періоду у розрізі кримінальної юстиції та верховенства права

Програма USAID «Нове правосуддя» у партнерстві з Українською Гельсінською спілкою з прав людини та Міжнародним центром перехідного правосуддя (ICTJ) проводить серію вебінарів на актуальні для українського контексту питання правосуддя перехідного періоду для представників державної влади та громадських організацій.

9 та 16 червня 2021 року пройшла перша серія з двох вебінарів на тему: «Підзвітність та верховенство права у боротьбі зі злочинами у системі: підходи до стратегій кримінального правосуддя у контексті правосуддя перехідного періоду». Цілі заходу – зрозуміти особливості політики кримінальної юстиції в умовах тривалого збройного конфлікту на території України та з урахуванням обставин, що свідчать про міжнародний й неміжнародний збройний конфлікт. Під час вебінару учасники мали можливість розібрати прокурорські стратегії, що застосовуються для системних злочинів та обговорити можливі шляхи балансування нагальної потреби у захисті країни та жертв збройного конфлікту, а також довгострокову потребу у вирішенні та інтеграції країни після його завершення.

На разі, збройний конфлікт, що триває на Сході України призводить до порушень фундаментальних прав місцевого населення. Найбільше потерпають вразливі групи – жінки, діти та люди похилого віку. Ця ситуація свідчить про необхідність пошуку нестандартного підходу у забезпеченні доступу цих громадян до правосуддя, а саме – за межами існуючих механізмів, стратегій та законодавства. Досвід інших країн в подібних ситуаціях масових порушень, спричинених збройним конфліктом, демонструє практику ухвалення відповідних політик, спеціально розроблених з урахуванням характеру та масштабів таких порушень. Зазвичай ці політики поєднують стратегії встановлення правди, застосування кримінального правосуддя, відшкодування шкоди та гарантії неповторення подібного.

На кінець червня та липень заплановано проведення інших вебінарів з серії на теми «Застосування політик правосуддя перехідного періоду для кращого захисту прав людини в умовах збройного конфлікту» та «Гендерно чутливий підхід у процесі правосуддя перехідного періоду. Роль громадських організацій в адвокації».

 

Схожі повідомлення