Представлено результати пілотного рейтингування українських правничих шкіл від Асоціації правників України

7 серпня 2021, Асоціація правників України (AПУ) провела презентацію результатів пілотного рейтингування українських правничих шкіл. Це перший рейтинг від всеукраїнського професійного об’єднання правників, який було сформовано на основі Методології рейтингування правничих шкіл, розробленої Єгором Стадним, незалежним консультантом Програми USAID «Нове правосуддя», у співпраці з Американською торговельною палатою, Асоціацією юридичних клінік, Лігою студентів АПУ, Проєктом ЄС «Право-Justice», Фундацією DEJURE та Forbes Україна. До рейтингу АПУ було включено 59 правничих шкіл.

Критеріями оцінювання шкіл за розробленою для умов України Методологією стали: рівень професійних знань випускників та їхнього критичного мислення, рівень викладання іноземної мови, привабливість бакалаврських і магістерських програм кожного вишу, а також рівень довіри роботодавців до правничої школи. Кожному критерію організатори присвоїли певну вагу, встановлену на основі попереднього анкетування викладачів й представників правничих професій щодо важливості того чи іншого фактору. Втім, як зазначили організатори, це було пілотне рейтингування й Методологія може вдосконалюватися з урахуванням пропозицій від академічної і студентської спільноти, а також по мірі накопичення в державних базах даних, які використовуються у світовій практиці, але на даний час відсутні в Україні.

Рейтинг правничих шкіл, який вперше здійснила Асоціація правників України за критеріями, що відображають об’єктивні параметри діяльності цих шкіл, буде мати велике значення для професійної та академічної спільнот і, безсумнівно, для абітурієнтів, котрі стоятимуть перед вибором, яку правничу школу обрати для навчання», – зазначив Андрій Бойко, голова підкомісії з розробки стандартів юридичної освіти Науково-методичної ради Міністерства освіти та науки України.

Заступник голови Національного агентства із забезпечення юридичної освіти Андрій Бутенко додав, що захід важливий не стільки для обговорення самого рейтингу, а й для розуміння методики визначення лідерів серед закладів вищої освіти. За словами пана Бутенка, захід є кроком до більш якісної освіти, яка можлива лише при дотриманні принципів відкритої та чесної конкуренції.

Артем Шаіпов, юридичний радник Програми USAID «Нове правосуддя» висловив схожу думку: «Підвищення якості юридичної освіти потребує здорової конкуренції правничих шкіл, їх системної взаємодії із роботодавцями та іншими зацікавленими сторонам, налагодження механізмів зворотного зв’язку».

Олександр Пижов, генеральний директор директорату європейської інтеграції, бюджетування та узгодження політик Міністерства освіти і науки України, привітав ідею проведення рейтингів вищих навчальних закладів й додав, що поява рейтингу правничих шкіл для Міністерства є важливою, оскільки базується на результатах Єдиного фахового вступного випробування й ініційована професійною асоціацією правників.

На презентації рейтингу також були присутні: Андрій Романчук, віце-президент АПУ; Іван Назаров заступник Голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти; Юлія Ломжець, голова Асоціації юридичних клінік України; Володимир Ланда, заступник головного редактора Forbes Ukraine; Іван Шемелинець, експерт з правничої освіти Фундації DEJURE; Максим Шевердін, координатор Комісії АПУ з питань удосконалення юридичної освіти; Юлія Серединська, голова Ліги студентів АПУ.

Організатори вислови готовність до конструктивної критики від правничих шкіл і готові удосконалювати критерії проведення рейтингу на майбутнє. Планується, що проведення такого рейтингу стане щорічним.

З результати рейтингу можна ознайомитись за посиланням.