Приватні виконавці підсумували організаційні недоліки, виявлені за перші два роки існування професії

Асоціація приватних виконавців України за сприяння Програми USAID «Нове правосуддя» спільно з Міністерством юстиції, Радою приватних виконавців Одеської області та Проектом ЄС «Право-Justice» провела конференцію «Уніфікація правового забезпечення та інституційного розвитку приватного виконання рішень в Україні».

Програма конференції включала в себе аспекти взаємодії між судовою системою та приватними виконавцями, найкращі міжнародні стандарти професійної підготовки, питання початкового та подальшого навчання приватних виконавців, а також уроки, засвоєні за перші два роки існування професії. Окрему увагу учасники конференції у цьому контексті приділили зазнаним фаховим репутаційним ризикам, пов’язаним з етичними аспектами рекламування діяльності приватного виконавця та конкуренцією у професійних колах. Зокрема, йшлося про стандарти подання інформації у ЗМІ, публікації в яких використовуються окремими приватними виконавцями в маркетингових цілях та водночас формують у читачів уявлення про професію в цілому. Спікери закликали колег відрізняти канали комунікації, які створюють імідж приватного виконавця у суспільстві, від каналів позиціонування персонального бренду.

Крім цього, приватні виконавці обговорили вплив прийнятого в жовті минулого року Кодексу України з процедур банкрутства на процес виконання судових рішень, а також необхідність уніфікації практики судового контролю за виконанням рішень, оскільки наразі непоодинокі випадки конкуренції компетентних судів у питаннях заборони відчуження майна боржника надзвичайно ускладнюють роботу приватних виконавців по задоволенню вимог кредиторів.

У продовження теми підвищення ефективності інституту приватних виконавців в Україні експерти з Молдови, Болгарії та Литви поділилися з українськими колегами закордонним досвідом організації роботи по виконанню судових рішень на приватних засадах. Так у Литві, наприклад, діє автоматизована система розподілення кредиторських платежів у порядку черговості, що за допомогою інформаційних технологій пов’язує між собою усі установи, задіяні у процесі приведення судових рішень до виконання. Подібна система Республіки Молдова дозволяє її користувачам накладувати арешт на статки боржника за лічені хвилини, при цьому, завдяки системі, з легкістю відслідковється інформація не тільки про банківськи рахунки боржника, а й про зареєстровані на нього чи його близьких банківські скриньки.

З метою отримання експертної підтримки та подальшого обміну досвідом під час конференції керівництво Асоціації приватних виконавців України підписало Меморандум про співпрацю зі своїми молдавськими колегами. З урахуванням налагоджених зв’язків та отриманої під час конференції інформації саморегулівна організація продовжуватиме роботу над удосконаленням та розвитком приватної системи примусового виконання судових рішень в Україні.