Програма USAID «Нове правосуддя» представила результати експертної оцінки напрямів вдосконалення наявної в Україні системи врегулювання комерційних спорів

На підтримку ініціативи Міністерства юстиції й у співпраці з Офісом Національної інвестиційної ради Програма USAID «Нове правосуддя» залучила експертів для оцінки наявної системи врегулювання комерційних спорів в Україні та визначення потенційних варіантів її вдосконалення.

Залучені експерти – професорка Стокгольмського університету, колишня віце-президентка Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольму пані Патрісія Шоннессі, старша викладачка Стокгольмського університету, колишній Генеральний секретар Центру арбітражу та медіації Американської торговельної палати у Бразилії докторка Кріна Балтаг та співголова Європейського центру врегулювання спорів, колишній Міністр юстиції Республіки Словенія пан Алеш Залар – проаналізували відповідну українську законодавчу та нормативну базу, провели тематичні співбесіди із українськими правниками, зібрали необхідну статистичну інформацію й інші дані та врахували міжнародні тенденції й кращі практики у цій сфері. До дискусії  про вдосконалення інструментів вирішення комерційних спорів як засобу підвищення довіри інвесторів та пожвавлення комерційної діяльності були залучені ключові зацікавлені сторони – представники судової влади, уряду, правничої та бізнес-спільноти.

Свої висновки та рекомендації експерти представили під час онлайн-презентації звіту.

Директор Відділу сприяння розвитку демократії та врядування регіональної місії Агентства США з Міжнародного Розвитку (USAID) в Україні і Білорусі Марк Еллінгстад, вітаючи учасників заходу, зазначив, що нещодавнє опитування, проведене Європейською Бізнес Асоціацією, показало, що відсутність довіри до судової влади є головною перешкодою для іноземних інвестицій в Україну.

«Це відображає необхідність посилення правової та судової системи з метою покращення захисту інвесторів й комерційної діяльності загалом шляхом створення більш сприятливої правової та нормативної бази, включно з альтернативними механізмами вирішення спорів, – наголосив пан Еллінгстад. – Ось чому USAID радо підтримує Міністерство юстиції та Національну інвестиційну раду у проведенні цієї своєчасної та важливої оцінки поточної ситуації з вирішенням комерційних спорів в Україні».

Він також підкреслив, що USAID сподівається на подальший розвиток системи вирішення спорів відповідно до очікувань українців та міжнародної бізнес-спільноти.

Заступник Міністра юстиції України Іван Ліщина наголосив на надзвичайній актуальності цього заходу, адже представники бізнесу та іноземні інвестори серед найбільш суттєвих проблем зазначають проблеми комерційного й адміністративного правосуддя і незалежності суду.

Пан Ліщина зазначив, що Мін’юст підготував попередню концепцію реформування міжнародного комерційного правосуддя в Україні, яку й надали для експертної оцінки.  «Ми спершу поспілкуємося в цьому колі, а потім разом з експертами будемо доробляти і готувати текст концепції для виходу на широкий загал», – зазначив заступник Міністра.

«Питання чесного, прозорого і ефективного судочинства – це не теоретичне питання, яке цікавить тільки юристів, а практичне, яке безпосередньо впливає на економічний розвиток нашої держави. Адже захист права власності і економічних свобод через суди є фундаментом, на якому збудовані більшість провідних економік світу», – наголосила керівниця Офісу Національної інвестиційної ради Ольга Магалецька. Пані Магалецька відзначила, що команда і експерти Програми USAID «Нове правосуддя» провели величезну і ґрунтовну роботу по підготовці звіту.

«Міжнародний досвід свідчить, що арбітраж найпотужніше розвивається в юрисдикціях з якісною судовою системою. Це пов’язано в першу чергу з тим, що саме суди уповноважені ухвалювати рішення на підтримку арбітражного процесу, – наголосила керівниця Офісу Національної інвестиційної ради. – Тому ми дуже підтримуємо пропозиції USAID щодо створення спеціалізованого суду з розгляду міжнародних господарських спорів, що на нашу думку, буде довготривалим і системним вирішенням потреби бізнесу в якісному правосудді в нашій країні».

Під час онлайн-презентації звіту експерти представили учасникам для обговорення три потенційні варіанти вдосконалення в Україні системи вирішення комерційних спорів:

  • відкриття представницького офісу існуючої міжнародної арбітражної інституції;
  • створення міжнародної арбітражної інституції нового зразка;
  • створення спеціалізованого комерційного суду (нового вищого спеціалізованого комерційного суду, спеціалізованих палат і/або колегій суддів у існуючих судах або запровадження спеціалізації окремих суддів у існуючих судах).

Головний висновок за результатами оцінювання полягає в констатації нагальної потреби на поліпшення порядку вирішення міжнародних комерційних спорів в Україні. Автори не пропонують рекомендації щодо реалізації того чи іншого варіанту, але при цьому дають об’єктивну попередню оцінку варіантів з визначенням потенційних вигод та перешкод по кожному з них. Реалізація будь-якого із зазначених напрямів вимагає широкого залучення зацікавлених сторін та їх налаштованості на тривалу роботу.

Наступні кроки передбачають створення дорадчого органу з представників ключових зацікавлених сторін, який консультуватиме групу, відповідальну за проведення подальшого аналізу та оцінювання, а також розробку і проведення всебічного науково обґрунтованого опитування зацікавлених осіб для з’ясування їхнього сприйняття та потреб у вирішенні комерційних спорів. Крім того, для визначення обсягу необхідної реформи і сумісності з кращими міжнародними практиками планується проведення публічних консультацій, щоб дійти згоди і знайти конструктивні рішення для подальшого розвитку та комплексного аналізу регуляторної бази.

«Ваші думки й рекомендації щодо представленого аналізу дуже важливі для подальшого руху в цьому еволюційному процесі, – звернувся до учасників онлайн-презентації керівник Програма USAID «Нове правосуддя» Девід Вон, підсумовуючи результати обговорення. – Ми сподіваємось на продовження нашого діалогу з вами і плануємо використати переваги всіх сучасних підходів до альтернативного врегулювання спорів, включно з медіацією і вирішенням спорів в режимі онлайн».