Програма USAID «Нове Правосуддя» провела експертне обговорення щодо створення антикорупційних судів

3 березня 2017 року Програма USAID «Нове правосуддя» провела експертне обговорення на тему: «Спеціалізований антикорупційний суд: найкращі міжнародні практики та європейський досвід». Цей захід присвячувався ознайомленню зі світовими прикладами створення і функціонування антикорупційних судів та статусу суддів цих судів; обговоренню причин створення спеціалізованих антикорупційних судів та можливих моделей їх організації; обговоренню найкращих міжнародних практик й досвіду антикорупційних судів та розробленню рекомендацій для України.

Професор Метью Стівенсон з Гарвардської школи права (США) та доктор Софі Шютте, старший радник Антикорупційного ресурсного центру U4 (Норвегія) презентували своє дослідження досвіду створення антикорупційних судів у світі – «Спеціалізовані антикорупційні суди: порівняльний аналіз», в якому вони виокремили чотири основні моделі функціонування спеціалізованих судів. Експерти розпочали дослідження у 2015 році, зосереджуючи увагу на причинах, умовах, особливостях створення спеціалізованих антикорупційних судів у 17 країнах. Вони проаналізували різні типи спеціалізованих судів, виокремили ключові проблеми та компроміси, на які потрібно зважати всім, хто розроблятиме структуру таких органів.

Павол Жілінчик, керівник відділу захисту прав людини Офісу Омбудсмена (Словаччина), розповів про досвід Словаччини щодо створення та функціонування антикорупційних судів. Підбиваючи підсумки обговорення, учасники наголосили на важливості підтримки суспільства у створенні установ для боротьби з корупцією, чіткої визначеності місця таких судів і суддів у загальній судовій системі та цілісного підходу до будь-яких змін у судовій системі.