Програма USAID «Нове Правосуддя» та проект USAID «Навчальні програми професійного зростання» підтримали навчальну поїздку до Спеціалізованого антикорупційного суду Словаччини

6-13 листопада 2016 року Програма USAID «Нове правосуддя» у співпраці з програмою «Навчальні програми професійного зростання» провели навчальну поїздку до Братислави (Словацька Республіка), присвячену темі «Спеціалізовані антикорупційні суди як інструмент удосконалення підзвітності судової системи та доступності правосуддя».

Головною метою навчальної поїздки було ознайомлення з досвідом та найкращими практиками, які застосовуються в Словаччині та можуть бути запроваджені в Україні. Українська делегація, до складу якої входили члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Ради суддів, представники Парламенту, Міністерства юстиції та громадські активісти, відвідала Спеціалізований кримінальний суд Братислави, Верховний Суд Словацької Республіки, Офіс спеціального прокурора, Національне кримінальне агентство, Міністерство юстиції, неурядові організації, які працюють у сфері судової реформи та боротьби з корупцією та спеціалізовані ЗМІ.

Учасники розробили рекомендації щодо створення належної та збалансованої законодавчої бази для антикорупційних судів в Україні. Серед них:
1) створювати антикорупційний суд в рамках комплексної та сталої антикорупційної стратегії уряду;
2) чітко визначити юрисдикцію антикорупційного суду, зосереджуючи увагу на корупційних справах щодо високопосадовців;
3) забезпечити підсудність, що поширюється на всю територію держави, аби унеможливити вплив та втручання в корупційні справи на місцевому та регіональному рівнях;
4) рішення слідчих та прокурорів правоохоронних органів повинні бути відкритими та доступними, з відповідним дотриманням конфіденційності;
5) уникати залежності слідчих від загальної структури правоохоронного органу – вони повинні бути спеціалізовані і незалежні.

Ця навчальна поїздка є одним із низки заходів Програми USAID «Нове правосуддя» з підтримки створення антикорупційних судів в Україні, включно з визначенням та перекладом порівняльних міжнародних документів та звітів, залученням експертів, координацією зусиль донорів з використання ресурсів та проведення зустрічей на дану тематику. Серед майбутніх заходів за цим напрямом – регіональні обговорення з питань антикорупційних судів навесні та круглий стіл з експертного обговорення в Києві, запланований на 3 березня 2017 року.