Розпочалася орієнтаційна програма підготовки для кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду та його Апеляційної палати

Національна школа суддів України (НШСУ) за сприяння Програми USAID «Нове правосуддя», Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні (EUACI), Проекту ЄС «Право-Justice», Консультативної місії ЄС (КМЄС), «Проекту підтримки судової реформи» Канада та Міжнародної організації з розвитку права (IDLO) розпочала тритижневу орієнтаційну програму підготовки для переможців конкурсу на зайняття вакантних посад суддів новоствореного Вищого антикорупційного суду (ВАС) та його Апеляційної палати.

Мета програми – розширення знань та удосконалення навичок суддів для їх ефективного застосування при здійсненні проваджень щодо корупційних злочинів.

Переможців конкурсу на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду та його Апеляційної палати привітали Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККСУ) Сергій Козьяков, Посол США в України Марі Йованович, Голова представництва ЄС в Україні Хюг Мінгареллі, Голова Консультативної місії ЄС Кястутіс Ланчінскас, Посол Канади в Україні Роман Ващук та Голова Громадської ради міжнародних експертів сер Ентоні Хупер.

Зокрема, Голова Верховного Суду Валентина Данішевська зауважила, що «очікування суспільства від Вищого антикорупційного суду є досить високими, тож суддям доведеться працювати під пильним оком громадськості».

У цьому контексті надважливим, на думку Голови Верховного Суду, є належне інформування широкого загалу про діяльність суду та ухвалені ним рішення.

«Ви – мужні, сміливі та підготовлені, адже ви витримали подвійний фільтр Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Громадської ради міжнародних експертів», – звернувся до переможців конкурсу на суддівські посади голова ВККСУ Сергій Козьяков. Також він висловив подяку всім донорам, що надавали підтримку ВККСУ під час проведення конкурсу: «Це була фантастична спільна робота в дуже стислі терміни, і ми її виконали».

Водночас голова ВККСУ зауважив, що конкурс до ВАС є лише початком роботи в умовах надзвичайної відповідальності: громадськість та ВККСУ будуть стежити за діяльністю новоствореної установи.

Посол США в Україні Марі Йованович у своєму виступі наголосила, що українці були надзвичайно послідовними щодо своїх пріоритетів з часу Революції гідності. «І у верхній частині цього списку в першу чергу – успішне завершення війни на Донбасі. По-друге, процвітаюча економіка для України, для всіх українців. І по-третє, уряд, який поважає їхні права і ставиться до всіх громадян однаково за законом. Протягом останніх п’яти років відбулося дуже багато реформ. Але, на мою думку, важко сперечатися, що боротьба з корупцією – це реформа, за яку український народ найтяжче боровся і чекав найдовше», – зазначила вона.

Марі Йованович зауважила, що спеціалізований суд для розгляду справ про корупцію високого рівня є абсолютно необхідним.

«Саме тому США та інші партнери, представлені в цій кімнаті, вклали стільки коштів, щоб ви були забезпечені ресурсами, наділені повноваженнями і користувалися довірою громадськості, – звернулася Посол Йованович до переможців конкурсу. – Але що я хочу сказати, так це те, що, хоча ми дуже багато піклувалися про розробку цієї програми, і сподіваємося, що вона буде корисною для вас, найважливішим елементом у виконанні вашої ролі є насправді ті якості, які приносите з собою саме ви. Ваш професіоналізм, ваша незалежність, ваші цінності – саме через це ви всі були відібрані для цієї ролі, і це те, що ми сподіваємося, ви принесете в ухвалювані вами рішення, які так важливі для українського народу».

Голова Громадської ради міжнародних експертів сер Ентоні Хупер продовжив тему досягнень під час процесу добору кандидатів на посади суддів ВАС. За його словами, Україна стала першою державою в світі, яка залучила іноземців до процесу добору суддів і зробила це у надзвичайно прозорий спосіб.

«Це – важливий досвід для світової спільноти, – наголосив Голова Громадської ради міжнародних експертів. – Іншою важливою практикою став розумний сумнів у відповідності кандидата на посаду судді заявленим вимогам, запроваджений у якості критерія відбору кандидатів на суддівські посади».

Оскільки створення Вищого антикорупційного суду є значним кроком у боротьбі з корупцією, що має на меті ефективний розгляд справ щодо корупційних злочинів без будь-якого неправомірного впливу відповідно до суспільних очікувань, USAID з 2016 сприяє цьому процесу, і зокрема, вивченню найкращих світових практик створення і функціонування антикорупційних судів та статусу суддів цих судів.

«Ми підтримали донорську спільноту у виробленні спільного бачення щодо основних засад створення ВАС в Україні, – прокоментував проведену роботу керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон. – Також ми надали рекомендації стосовно розробки антикорупційного законодавства та рекомендації Вищій кваліфікаційній комісії суддів і Вищій раді правосуддя щодо проведення конкурсу з добору суддів ВАС. Орієнтаційна програма підготовки для переможців цього конкурсу охоплює теми, які переможці конкурсу на зайняття суддівських посад ВАС відзначили як пріоритетні під час онлайн анкетування, проведеного нами разом із НШСУ».

До порядку денного першого дня програми включені теми, що стосуються досвіду функціонування спеціалізованих антикорупційних судів в інших країнах та практичного застосування принципу верховенства права в кримінальному судочинстві. У подальшому за участі українських та іноземних експертів, тренерів майбутні судді заглибляться в питання важливості суддівської незалежності, суддівської етики і доброчесності під час вирішення складних кримінальних проваджень; ознайомляться зі стандартами захисту прав людини, виробленими практикою Європейського суду з прав людини при здійсненні правосуддя у справах, пов’язаних з корупцією, та зі світовими антикорупційними стандартами й концепціями; проаналізують особливості злочинів, провадження по яких віднесено до юрисдикції Вищого антикорупційного суду, та кримінально-процесуальні питання, пов’язані з судовим розглядом таких злочинів; визначать критерії ефективних комунікацій у своїй професійній діяльності тощо. Суттєвий час у програмі відведено практичним аспектам написання судових рішень.