Спільні комітетські слухання у Верховній Раді України по експертному обговоренню законопроектів на впровадження класичного суду присяжних

12 лютого 2020 року керівники Програми USAID «Нове правосуддя» Девід М. Вон та Наталія І. Петрова виступили у Верховній Раді під час спільного засідання комітетів з питань правової політики і правоохоронної діяльності по експертному обговоренню законопроектів No. 2709 та No. 2710, спрямованих на впровадження класичної моделі суду присяжних в окремих категоріях карних справ в Україні.

У заході взяли участь народні депутати, представники Кабінету Міністрів, Міністерства юстиції, Державної судової адміністрації, судді, в тому числі Конституційного Суду, Верховного Суду та Вищого антикорупційного суду, адвокати, прокурори, науковці, представники громадських та міжнародних організацій.

Голова Комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський та Голова Комітету з питань правової політики Андрій Костін наголосили на важливості урядової ініціативи на виконання положень ст. ст. 124, 129 Конституції України, якими передбачено участь народу у здійсненні правосуддя через судприсяжних, а не суд за участі народних засідателів, який фактично функціонує зараз.

Учасники заходу, серед іншого, із презентації п. Девіда М. Вона дізналися про 200 річний досвід функціонування суду присяжних у США та через його призму – аналіз поточної ситуації в Україні , яка свідчить про необхідність змінити формат і зміст участі народу в процесі відправлення кримінального правосуддя – із презентації п.Наталії Петрової, а також окремі рекомендації до покращення законопроектів з урахуванням досвіду Ірландії – від старшого радника із правової реформи Консультативної Місії ЕвроСоюзу п.Томаса Фланагана.

Результати дискусії та висловлені конкретні рекомендації до 19 лютого 2020 будуть скеровані профільному Комітету парламенту для доопрацювання законопроектів.