Створена за підтримки USAID онлайн платформа вирішення спорів «Пошук рішень» представлена на конференції KILAC-2021: COVID—(р)еволюція правової допомоги

Друга Київська міжнародна конференція з безоплатної правової допомоги (KILAC), пройшла 4-5 березня в режимі онлайн. Обговорення на цьогорічному заході стосувались адаптації до викликів пандемії COVID-19, а саме – які нові підходи були впровадженні у сфері надання безоплатної правової допомоги (БПД), які проблеми виникли через карантинні обмеження та які нові шляхи знайдено для просування правової допомоги через цифрові інструменти.

Конференція була організована Координаційним центром з надання безоплатної правової допомоги за підтримки ініціативи «Цифрові рішення для покращення доступу до правосуддя в Україні». Дана ініціатива є компонентом проєкту Програми розвитку ООН в Україні «Права людини для України» й фінансується Глобальною Програмою посилення верховенства права та прав людини задля сталого миру і сприяння розвитку.

Учасники конференції мали змогу послухати провідних національних та міжнародних експертів у сфері правової допомоги і розповісти про власний досвід під час роботи на основних та паралельних панелях. Спільні напрацювання конференції сприятимуть стратегічному плануванню та адвокації успішних практик БПД в Україні й за кордоном.

Команда Програми USAID «Нове правосуддя» – юридичні радники Ольга Ніколаєва та Сергій Сученко – представили на конференції онлайн платформу вирішення спорів «Пошук рішень». Ця платформа є результатом започаткованої в 2017 році спільної діяльності Програми USAID «Нове правосуддя» та її українських партнерів, яка стосується запровадження в Україні сучасних технологій онлайн вирішення спорів (ОВС). Платформа розроблена експертами Програми за сприяння Вищої ради правосуддя у співпраці із суддями, юристами, медіаторами та іншими фахівцями. «Пошук рішень» створено з метою, з одного боку, допомогти громадянам знайти швидкий та зручний спосіб вирішення спорів у справах щодо незначних порушень правил дорожнього руху, розірвання шлюбу за умови згоди обох сторін, а також стягнення аліментів на дітей, а з іншого – зменшити в такий спосіб навантаження на суди й обмежити можливості для корупції.

Ідея створення цієї платформи виникла після конференції «Суди і вирішення спорів в режимі онлайн: покращення доступу до правосуддя в Україні» (посилання на перший та другий день конференції), яка відбулась за ініціативою Програми USAID «Нове правосуддя» у Києві у 2017 році. Моделлю для роботи на платформою «Пошуку рішень» було обрано онлайн трибунал із розгляду цивільних спорів, що діє у Канаді. Про це, а також про інші передумови для створення платформи «Пошук рішень» розповіла у своїй частині презентації Ольга Ніколаєва.

Під час однієї з сесій конференції, її учасники розробили рекомендації для впровадження ОВС в Україні. Але головним посилом було те, що треба починати, використовуючи наявні інструменти та ресурси», – зазначила пані Ольга.

Сергій Сученко у свою чергу розповів про підхід до створення платформи «Пошук рішень», проміжні результати цього проєкту та подальші перспективи розвитку.

Планується створення особистого кабінету, що дозволить користувачам бачити свої справи в онлайн форматі.Також у планах Програми додати технічну можливість вирішення за двома новими типами спорів, співпраця з Антимонопольним комітетом України для оптимізації процесу при оскарженні процедур публічних закупівель й додавання можливостей для фасилітації й медіації спорів», – розповів пан Сергій.

Онлайн платформа «Пошук рішень» – це зручний спосіб отримати змістовну допомогу для вирішення трьох видів спорів, не відриваючись від комп’ютера, смартфону чи планшету. Користування платформою є цілком безкоштовним.

Наприкінці міжнародної конференції KILAC-2021 пані Оксана Василяка, перша заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги, висловила вдячність Програмі USAID «Нове правосуддя» за тривалу підтримку системи БПД та розвитку медіації в Україні.