Створена за підтримки USAID платформа онлайн вирішення спорів «Пошук рішень» сприяє покращенню доступу українців до правосуддя

Програма USAID «Нове правосуддя» представила інноваційну платформу «Пошук рішень», створену для вирішення в режимі онлайн спорів щодо незначних порушень правил дорожнього руху, розірвання шлюбу за умови згоди обох сторін, а також стягнення аліментів на дітей.

Ця платформа є результатом започаткованої в 2017 році спільної діяльності Програми USAID «Нове правосуддя» та її українських партнерів по запровадженню в Україні сучасних технологій онлайн вирішення спорів (ОВС). Вона розроблена експертами програми за сприяння Вищої ради правосуддя у співпраці із суддями, юристами, медіаторами та іншими фахівцями.

«Пошук рішень» має дружній дизайн та просту навігацію і покликаний допомогти українцям:

  • отримати систематизовану правову інформацію, що автоматично адаптується під обставини кожної конкретної справи, про шляхи вирішення спорів щодо незначних порушень правил дорожнього руху, розлучення (розірвання шлюбу) за умови згоди обох сторін, а також стягнення аліментів на дітей;
  • прийняти поінформоване рішення щодо подальших дій;
  • на основі зразків підготувати відповідні документи (заяви та інші) для звернення до суду або іншого органу в залежності від обраного способу вирішення спору;
  • подати документи до суду за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП).

Типи спорів, інформацію щодо яких наразі містить платформа, були визначені за критеріями високої частоти справ подібних типів, можливості їх вирішення поза судом та простоти.

«Судові систем багатьох країн світу все частіше покладаються на механізми онлайн вирішення спорів з метою сприяння ефективному, гнучкому та своєчасному доступу до судових послуг. Нам приємно, що наразі Україна приєднується до зростаючого переліку країн, що пропонують  такі послуги своїм громадянам», – наголосив Джей Тотті, провідний спеціаліст з питань протидії корупції відділу сприяння розвитку демократії та врядування Місії USAID в Україні, під час онлайн-презентації платформи суддям, юристам, медіаторам, представникам громадянського суспільства, медіа та широкому загалу. Він зазначив, що ключовим елементом успіху у доступі до правосуддя є надання людям простих у користуванні та доступних механізмів врегулювання спорів. Саме тому USAID через Програму «Нове правосуддя» надало підтримку ініціативам, спрямованим на просування інновацій у секторі правосуддя, включно з цифровими рішеннями, що забезпечують покращений доступ та надання судових послуг.

«USAID пишається тим, що має можливість надати допомогу у просуванні людиноцентричних послуг, що стосуються важливих питань правосуддя, вирішення яких  потребують громадяни та громади», – наголосив пан Тотті.

Голова Верховного Суду Валентина Данішевська зазначила, що судова система вже декілька років працює над запровадженням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), покликаної модернізувати роботу в судах і впровадити платформу «Електронний суд» задля полегшення доступу громадян до правосуддя та оптимізації роботи працівників суду і суддів. Виклики, які сьогодні стоять перед судовою системою, включно з карантинними заходами та критичним недофінансуванням судової системи, прискорюють впровадження дистанційної роботи і цифрових технологій, щоб убезпечити від захворювання працівників судів і відвідувачів, а також забезпечити гарантії відкритості судового процесу, повідомлення сторін про судові засідання, своєчасного надсилання судових рішень і своєчасного надсилання судових справ до судів вищих інстанцій.

Пані Данішевська підкреслила, що в умовах кадрового голоду і надмірного навантаження на суддів, в яких перебуває судова система, розробки і поради, що можуть допомогти суддям прискорювати розгляд справ, є вкрай важливими.

«Ми вітаємо всіх розробників і тих, хто допомагав впровадженню цієї платформи, – сказала Валентина Данішевська. –  Ми впевнені, що суди і судді високо оцінять такі технології, і переконані, що ці новели дуже швидко оцінить і суспільство. Ця платформа взяла для розробки такі категорії справ, які є чутливими для людей, тож якщо людям буде необхідно менше часу чекати судового рішення, це забезпечить не лише швидке здійснення правосуддя, а й підвищить довіру людей до суду, адже вони будуть отримувати судові послуги вчасно і якісно».

Голова Комітету з питань правової політики Верховної Ради України Андрій Костін, в свою чергу, висловив подяку всім залученим до створення платформи за те, що ідея, яка спочатку багатьом здавалася далеким майбутнім, зараз вже готова для втілення в життя. Він додав, що важливо сприяти примиренню сторін: «Найкращий результат – коли всі сторони погодилися з умовами, які вони готові добровільно виконати, що також буде сприяти і зменшенню кількості невиконаних рішень в Україні». Як підкреслив пан Костін, суди мають займатися складними юридичними питаннями, а прості справи мають розглядатися в простий та доступний для громадян спосіб, без зайвої юридичної термінології, яку не всі розуміють, адже розуміння процесу – це базова складова довіри.

«Хочу вас запевнити в підтримці з боку законодавчої влади будь-яких нових інструментів  процесуального захисту людей. Якщо особа готова піти таким простим шляхом, ми маємо надати їй таку можливість. Якщо сторона вважає, що це потребує дійсно розгляду в суді, ця можливість також має бути надана, – наголосив Андрій Костін. – Розглядаю це в дуже широкому сенсі як ще один шлях альтернативного вирішення спорів – під егідою судової системи, в процесуальний спосіб, але це така альтернатива, яка дозволить громадянам обирати. Я за право обирати найкращий спосіб захисту своїх прав».

Голова Ради суддів України Богдан Моніч висловив сподівання, що проєкт стане поштовхом для того, щоб електронне правосуддя в Україні запрацювало. Він також зазначив, що судова гілка влади і судді ніколи не заперечували проти будь-якого альтернативного порядку вирішення спорів, які виникають в суспільстві, адже рівень навантаження в судовій системі є надзвичайно високим.

Онлайн вирішення спорів у суді – це присудовий загальнодоступний простір, у якому сторони можуть зібратися для вирішення спору чи справи. Програма USAID «Нове правосуддя» запросила до участі у заході американських експертів – суддю 4-го судового округу штату Колорадо Девіда Прінса та судового адміністратора 20-ого судового округу штату Мічиган Кевіна Дж. Боулінга, які ознайомили представників судової влади, Парламенту та громадянського суспільства з можливостями ОВС і його перевагами, включно з швидкістю, економією коштів, більшою задоволеністю сторін спору результатами його вирішення, а також зменшенням завантаженості судів.

Як зауважив керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон, «онлайн вирішення спорів надає можливість пересічній людині вирішити просту, але важливу для неї юридичну проблему. І все що потрібно для цього – це смартфон, планшет або домашній комп’ютер».

У презентації платформи «Пошук рішень» йшлося про історію розвитку ОВС в Україні, а також  про етапи розробки платформи з детальною демонстрацією її функціоналу.

Київський районний суд міста Одеси став пілотним у запровадженні проекту з ОВС. Голова суду Сергій Чванкін і суддя Володимир Петренко розповіли про участь суду в розробці та удосконаленні платформи «Пошук рішень», а також її популяризації серед населення Одещини.

Юристи Одеського регіону випробували   систему і наразі вона готова до використання. Державна судова адміністрація (ДСА) погодила розміщення інформації з посиланням на платформу на сайті Київського районного суду міста Одеси й не має застережень проти  її  розміщення на вебсайтах інших судів. Надалі ДСА прийматиме рішення, чи може платформа бути застосована на порталі судової влади України.

В планах подальшого розвитку платформи «Пошук рішень» –  її розгортання на загальнонаціональному рівні й розширення переліку інших типів спорів, включно з інтеграцією до системи судової влади (електронний суд), співпрацею з Антимонопольним комітетом України при оскарженні процедур публічних закупівель, створення особистого кабінету користувача, доповнення нових процедур та типів документів, запровадження формату спілкування/узгодження позицій між сторонами спору, а також забезпечення можливості сприяння у застосуванні медіації. «У разі успішного запровадження цього проєкту існує можливість поширити таку практику на всю територію України та на інші типи справ, важливих для громадян», – підсумував Девід Вон.

Дивіться запис онлайн трансляції презентації на Facebook сторінці та каналі в YouTube Програми USAID «Нове правосуддя».

Панове, ваша думка дуже важлива для нас і ми будемо вдячні за ваші відгуки, пропозиції і рекомендації стосовно вдосконалення платформи «Пошук рішень». Будь ласка, звертайтесь до нас з цих питань за адресою: office@new-justice.com.

Додаткові матеріали:

Інформаційний бюлетень Спільного комітету з технологій (США) «ОВС для судів» пропонує базовий посібник щодо онлайн-врегулювання спорів та описує кілька моделей реалізації, а також конкретні можливості та застереження, що стосуються судів. Спільний комітет з технологій створено Конференцією адміністраторів судів штатів (COSCA), Національною асоціацією з управління судами (NACM) та Національним центром судів штатів (NCSC).

 

Схожі повідомлення