Судді Вищого антикорупційного суду обговорили застосування принципу верховенства права (правовладдя) на практиці

19 квітня 2019 року завершилася тритижнева орієнтаційна програма підготовки для новопризначених суддів Вищого антикорупційного суду (ВАС) та його Апеляційної палати, організована Національною школою суддів України за сприяння міжнародних донорів – Програми USAID «Нове правосуддя», Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні (EUACI), Проекту ЄС «Право-Justice», Консультативної місії ЄС (КМЄС), «Проекту підтримки судової реформи» Канада та Міжнародної організації з розвитку права (IDLO).

Фінальним заходом стало обговорення сучасних підходів до розуміння принципу верховенства права та його застосування при здійсненні правосуддя.

Модерував дискусію проректор Національної школи суддів України Володимир Мазурок. У заході взяв активну участь суддя Конституційного Суду України Сергій Головатий, який почергово й детально зупинився на питаннях витоків правовладдя, еволюції його як явища та труднощів у розумінні українськими правниками ідеї правовладдя з огляду на радянський досвід , коли панувало верховенство закону. Учасники зосередили увагу на співвідношенні принципу законності з іншими елементами верховенства права, на понятті юридичної визначеності та суддівської незалежності у світлі припису карної відповідальності судді за неправосудне рішення.

На думку Сергія Головатого правосудність як критерій оцінювання якості судового рішення є наслідком «соціалістичної правосвідомості» і «має бути вилученим із законодавства». Рішення може бути законним або ні, вмотивованим або невмотивованим, а не правосудним чи не таким», – наголосив він під час дискусії. Також він пояснив, чому термін «правовладдя» є більш прийнятним на відміну від терміну «верховенство права». Це сприяє універсальному розумінню відповідної правничої доктрини про те, що владу здійснює право, а не людина.

Дискусія сприяла кращому розумінню суддями ВАС та його Апеляційної палати важливості одностайного практичного застосування принципу правовладдя під час здійснення суддівських повноважень.

По завершенні заходу  учасники орієнтаційної програми одержали сертифікати. Національна школа суддів України в подальшому продовжить роботу із суддями у форматі регулярних тематичних програм професійного розвитку.