Українська делегація взяла участь у конференції Міжнародної асоціації судового адміністрування

Українська делегація, яка складалася із суддів Вищого антикорупційного суду, керівників апарату судів першої інстанції та апеляційного суду, юридичних радників Програми USAID «Нове правосуддя», а також викладача сертифікатної програми з верховенства права, взяла участь у щорічній конференції Міжнародної асоціації судового адміністрування в Нур-Султані, Казахстан.

Програма заходу включала обговорення стратегій для відстеження ефективності судів, інструментів та методів підвищення їх ефективності та оптимізації розподілу ресурсів, а також спільних викликів, що постають перед судами в усьому світі, та можливостей і ризиків, які створюють для них новітні технології (смарт-контракти, аналітико-прогностична діяльність, штучний інтелект, нейронні мережі, блокчейн). Крім цього, учасники конференції приділили увагу питанням розширення доступу до правосуддя, відновлення довіри до судової влади, судового адміністрування, управління в справах про банкрутство та протидії транснаціональній корупції.

В рамках заходу викладачка сертифікатної програми з верховенства права Тетяна Цувіна та юридичний радник Програми USAID «Нове правосуддя» Ашот Агаян презентували міжнародну сертифікатну програму з верховенства права, впроваджену на базі університету ім. Ярослава Мудрого його викладачами та викладачами Університету Південної Кароліни (США) за сприяння Програми USAID «Нове правосуддя».

У квітні 2019 року перші 30 випускників програми, включно із суддями, прокурорами, адвокатами, юристами-практиками, а також магістрантами/аспірантами правничих шкіл, отримали сертифікати. Це сприяло створенню в Україні професійної спільноти, орієнтованої на зміцнення верховенства права, удосконаленню навичок із застосування його принципів на практиці представниками різних юридичних професій, розширенню доступу до правосуддя та посиленню захисту прав людини в Україні. Правову позицію одного з випускників, викладену у його підсумковому проекті, підтримав Європейський суд з прав людини.

Учасників конференції зацікавив приклад консолідації представників різних сфер системи правосуддя, об’єднаних спільною академічною метою. Вони високо оцінили передовий український досвід, орієнтований на розробку рішень спільних завдань, що постають перед судовими системами в Україні та світі.

Під час обговорення питань судового адміністрування юридичний радник Програми USAID «Нове правосуддя» Сергій Сученко представив український досвід впровадження системи вимірювання навантаження на суддів з метою оптимізації розподілу судових ресурсів та управління ефективністю суду.

З 2014 року ця система, розроблена за сприяння USAID, використовується Державною судовою адміністрацією для визначення обґрунтованого рівня навантаження на суддів та обсягу часу, необхідного для розгляду різних категорій справ. Наразі система дозволяє оптимізувати роботу судів, так само як і бюджетні видатки на організацію цієї роботи. Водночас, аналізуючи досвід впровадження системи в Україні, доповідач наголосив на необхідності використання сучасних засобів збору даних та неодмінного формування фокус-груп. Він також закликав колег, які взяли український досвід до уваги, перевіряти надійність даних, обраних для аналізу, та оновлювати систему для своєчасного відображення істотних для її ефективності змін.

В ході спілкування з міжнародною експертною спільнотою члени української делегації також обговорили нові ідеї та дізналися більше про ініціативи, які можна запровадити в Україні, ознайомилися з новими методологіями судового адміністрування та отримали доступ до найкращих світових практик у цій галузі.

Програма USAID «Нове правосуддя» підтримує участь активних членів судової спільноти у міжнародних конференціях з метою обміну досвідом та підвищення їх професіоналізму. Участь української делегації у Конференції Міжнародної асоціації судового адміністрування сприятиме подальшому просуванню судового адміністрування в Україні через формування прогресивної групи керівників-лідерів, орієнтованих на реформи в цій галузі.

Презентація «Вимірювання судового навантаження як інструмент розподілу судових ресурсів та управління ефективністю» (англійською)