Українська Гельсінська спілка з прав людини та Мережа правового розвитку провели пілотування методики місцевого індексу прав людини

17 грудня 2018 року Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) та Мережа правового розвитку (МПР) презентували результати застосування методики місцевого індексу прав людини, яку пілотували за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя». Методика місцевого індексу прав людини спрямована на забезпечення дотримання прав людини в процесі діяльності органів місцевого самоврядування шляхом громадського моніторингу місцевої політики та програм у контексті поваги до прав людини та врахування потреб вразливих груп.

За словами виконавчого директора МПР Євгена Полтенка, методика місцевого індексу прав людини зарекомендувала себе як унікальний, об’єктивний та ефективний інструмент оцінки реалізації прав людини органами місцевого самоврядування з урахуванням реальних потреб через механізм громадського моніторингу, експертної підтримки та навчання для представників місцевої влади та громадськості.

Протягом 2018 року МПР та УГСПЛ за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» та в рамках Програми USAID «Права людини в дії» провела більше 30 моніторингів у всіх регіонах України. Результати засвідчили, що методика місцевого індексу прав людини може бути ефективно застосована в усіх населених пунктах, зокрема тих, що розташовані поряд з зоною збройного конфлікту. Вонасприяє кращій реалізації прав людини у всіх типах громад, допомагає співпраці між органами влади та громадськістю. Виконавчий директор УГСПЛ Олександр Павліченко висловив надію, що успішні результати пілотування методики привернуть до неї як до моніторингового інструменту увагу більшої кількості місцевих громадських об’єднань, покликаних провадити моніторинги влади за координації та навчальної підтримки УГСПЛ.

За результатами кожного такого моніторингу місцева влада матиме перелік рекомендацій до покращення власної діяльності; експертну оцінку власної діяльності й одночасно – інструментарій самооцінки та перелік способів вирішення типових дилем. Місцеві громадські інституції та представники осіб, чиї права порушені, у свою чергу, матимуть контрольний перелік вимог до місцевої влади та зможуть обрати спосіб захисту прав мешканців місцевої громади. Усі звіти моніторингу розміщуються на сайті: Національний індекс прав людини. За словами заступника керівника Програми USAID «Нове правосуддя» Наталії Петрової, громадський моніторинг є важливим елементом впровадження будь-якої реформи, адже його результати та розроблені на їхній базі рекомендації допомагають контролювати діяльність владних органів на місцях.

Ініціатива МПР та УГСПЛ щодо моніторингу органів місцевого самоврядування за допомогою методики місцевого індексу прав людини має на меті покращення дотримання прав людини в громадах. Оскільки одним із завдань Програми USAID «Нове правосуддя» є сприяння розширенню доступу до правосуддя та захисту прав людини, підтримка відповідної ініціативи стала одним з пріоритетних напрямків діяльності програми.