Український досвід громадських центрів правосуддя як приклад вдалої взаємодії між сектором юстиції та громадами

27 травня 2021 року керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон поділився з міжнародною спільнотою українським досвідом створення громадських центрів правосуддя (ГЦП) на онлайн-засіданні Коаліції з питань правосуддя (Coalition on Justice) міжнародної Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» (Open Government Partnership).

Міжнародна Ініціатива «Партнерство «Відкритий Уряд» започаткована в 2011 році й покликана об’єднати уряди, громадянське суспільство, бізнес і міжнародні організації для створення позитивних змін у житті громадян. Країни-учасниці спільно з громадянським суспільством розробляють дворічні плани дій, що відповідають таким принципам як: доступ до публічної інформації, участь громадськості, підзвітність, а також технології й інновації у забезпеченні прозорості. До Ініціативи вже приєдналися 78 країн, 76 регіональних урядів та кілька тисяч організацій громадянського суспільства.

Під час онлайн-засідання експерти і фахівці-практики з Кенії, Індонезії та України розповіли присутнім про впровадження людиноцентричного підходу до правосуддя у своїх країнах. Окрім, досвіду українських громадських центрів правосуддя, учасники обговорили використання послуг громадських радників та застосування альтернативних способів вирішення спорів.

Створення ГЦП в Україні допомогло розширили доступ до правосуддя, посилили задоволеність від результатів юридичних спорів та покращили діяльність судів, одночасно забезпечуючи платформу для участі громадськості у реформуванні установ сектору юстиції на місцевому рівні та вирішенні питань правового характеру у громадах. Крім того, ГЦП сприяють підвищенню довіри громадськості до судової влади», – поділився українським досвідом Девід Вон.

Пан Вон розповів, що ідея створення ГЦП в Україні виникла досить давно, коли за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) почались опитування щодо задоволеності відвідувачів судів. Завдяки цим опитуванням стало зрозумілим, наскільки важливим є надання якісних судових послуг на рівні громади й те, як суди можуть успішно співпрацювати з організаціями громадянського суспільства для покращення своєї діяльності.

Розглядалось кілька моделей створення ГЦП в Україні. Перша модель – ГЦП як незалежна неприбуткова благодійна організація, створена при суді чи при іншому органі сектору юстиції або місцевого самоврядування, як це працює у Сінгапурі. Друга модель – ГПЦ як довготривала програма підтримки недержавної організації, що б зосереджувала свою діяльність на питаннях забезпечення доступу до правосуддя, як це працює у Нью-Йорку. Третя модель – ГЦП як урядова структура, що працює на рівні громади, зосереджуючи послуги в Будинках юстиції (Casas de Justicia) – досвід, що впроваджується у Колумбії. В кінцевому результаті, зважаючи на всі плюси та мінуси, в Україні було обрано другу модель для створення ГЦП.

Станом на сьогодні ГЦП в Україні надали юридичну допомогу понад 7500 особам, у тому числі 2700 малозабезпеченим. При цьому кожен ГЦП обслуговує від 150 до 200 відвідувачів на місяць. Це відбувається як шляхом персональних консультацій, так і за допомогою різних онлайн платформ для спілкування, які дуже допомогли і допомагають центрам під час пандемії COVID-19.

На зустрічі учасники також обговорили питання співпраці між урядовими та неурядовими організаціями задля забезпечення людиноцентричного підходу при вирішенні правових проблем співгромадян та альтернативних способів вирішення конфліктів, які б ґрунтувались і враховували культурні особливості кожної конкретної країни.