USAID допомогло учасникам з України представити національний досвід елементів перехідного правосуддя

Програма USAID «Нове правосуддя» надала підтримку для участі представників України у дистанційному навчальному курсі «Перехід та гарантія неповторення: роль перехідного правосуддя», який Міжнародний центр перехідного правосуддя (ICTJ) провів з 1 по 5 лютого 2021 року.

В програмі курсу – цілі, виміри та еволюція правосуддя перехідного періоду. Також під час навчання учасники отримали знання про причини та наслідки виникнення масових порушень прав людини в результаті збройних конфліктів й репресивних режимів. Важливою складовою курсу стало обговорення необхідності гнучкого та інноваційного підходу до вирішення проблем перехідного правосуддя, який виходить за рамки виключно судових процесів та є актуальним у сучасному контексті.

Разом з представниками від України, у курсі взяли участь представники міжнародних організацій, урядовці, науковці та активісти громадянського суспільства з різних країн світу, які мали практичний досвід роботи з темою перехідного правосуддя.

Національний досвід України на курсі представляли Максим Тимочко, адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини, та Владислав Мірошніченко, головний спеціаліст Служби з питань реінтеграції та деокупації Автономної Республіки Крим (АРК) Представництва Президента України в АРК.

Участь українських представників була доцільною, бо хоча збройний конфлікт на території України все ще триває, певні механізми правосуддя перехідного періоду вже застосовуються. Зокрема, проведено навчання фахівців системи юстиції нормам міжнародного гуманітарного права та міжнародного кримінального права й створена «Мапа Пам’яті» з інформацією щодо загиблих комбатантів-нерезидентів країн учасниць конфлікту. Крім того, Офісом Генерального прокурора здійснюється системне документування фактів порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях України.

Максим Тимочко під час курсу поділився досвідом України у документуванні та розслідуванні порушень прав людини в умовах збройного конфлікту.

На початку війни неурядові громадські організації стали рушійною силою в процесі документування серйозних порушень міжнародного гуманітарного права під час збройного протистояння на Сході України та на окупованій території Автономної Республіки Крим. Це було пов’язано з тим, що правоохоронна система, як і система правосуддя, не були повністю готові до викликів, які постали перед ними в ході збройного конфлікту. В цих умовах громадянське суспільство поставило собі за мету допомогти органам влади в боротьбі з безкарністю та посилити їхню інституційну спроможність в цій сфері. Завдяки поєднанню зусиль громадського сектору, у тому числі Центру документування УГСПЛ, та органів слідства вдалося подати велику кількість доказів вчинення воєнних злочинів та злочинів проти людяності в ході збройної агресії Російської Федерації, які було враховано Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду у щорічних звітах. Сьогодні ми є очевидцями змін в процесі документування, що означає поступовий перехід цих функцій від неурядових організацій до спеціально створених державою інституцій. За останні роки ми суттєво просунулись в цьому питанні – в системі органів прокуратури був створений Департамент з нагляду за розслідуваннями злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, а в Міністерстві реінтеграції окупованих територій планують утворити Центр документування фактів порушення прав людини. Проте, нам не слід зупинятись на досягнутому та продовжити впровадження найкращих практик застосування принципів перехідного правосуддя», – зазначив пан Тимочко.

За словами пана Тимочко, саме завдяки команді Міжнародного центру перехідного правосуддя учасники з України дізналися про те, як схожі до українських процеси відбувалися у світі, а також що саме можна запозичити з міжнародного досвіду для більш плідної роботи в Україні.

«Цей курс надихає та мотивує мене продовжувати працювати в цій сфері. Щиро дякую команді Центру та сподіваюсь, що наша співпраця триватиме і надалі», додав він.

Навчання, організоване Міжнародним центром перехідного правосуддя, було ґрунтовним, захоплюючим та корисним. Елементи перехідного правосуддя, що обговорювались, мають надзвичайно важливе значення для України. Значна частина з них буде втілена в національне законодавство в майбутньому, а щось запроваджується державою вже сьогодні. Крім того, минулого року робоча група з реінтеграції тимчасово окупованих територій в рамках Комісії з питань правової реформи направила Президенту України розроблену концепцію національної моделі перехідного правосуддя, яка має стати дорожньою картою заходів з подолання наслідків збройного конфлікту в Україні. Представництво за дорученням Президента на постійній основі займається питаннями перехідного правосуддя. Саме тому було організовано це навчання, що дозволило здобути унікальні знання та досвід, який матиме важливе практичне значення в подальшій роботі», – поділився  враженнями від курсу Владислав Мірошниченко.

Тож дистанційний курс став ефективним майданчиком для обміну думками, досвідом та ідеями задля забезпечення прав осіб, постраждалих внаслідок збройних конфліктів, і здобутки курсу будуть використовуватись в Україні для розвитку існуючих процесів перехідного правосуддя.