USAID підтримує покращення доступу до правосуддя осіб з вадами слуху

27 та 28 травня 2021 року фонд «Право і демократія» спільно з Національною школою суддів й Державною судовою адміністрацією (ДСА) та за сприяння Програми USAID «Нове правосуддя» провели онлайн-навчання для представників апаратів судів, територіальних управлінь ДСА та Служби судової охорони Чернівецької та Львівської областей. Тренінги пройшли в рамках проєкту «Покращення рівня доступу до правосуддя осіб, що не чують та осіб з порушеннями слуху». Мета проєкту – сприяння співпраці перекладачів жестової мови з судами й ДСА, а також покращення взаємодії працівників апарату суду та осіб з вадами слуху. Всього заплановано провести вісім таких тренінгів, щоб охопити різні регіони України.

Діяльність  Програми USAID «Нове правосуддя» серед іншого спрямована на розвиток діалогу між судами та суспільством для покращення доступу до правосуддя, а саме до судів та судових послуг. В рамках сприяння уряду України у покращенні доступу до правосуддя ми підтримали ініціативу окремих судів по створенню безперешкодного доступу людей з інвалідністю до приміщень судів та судових послуг. Крім того, ми підтримали проєкт із покращення знань судових перекладачів жестової мови щодо юридичної термінології та судових процедур. За результатами цього проєкту було розроблено низку рекомендацій, які, серед іншого, включали необхідність покращення комунікації працівників апарату та судової охорони із особами, що не чують. Тому ми радо підтримали розробку і проведення такого інноваційного тренінгу з покращення доступу до правосуддя осіб з вадами слуху», – зазначив керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон на початку тренінгу.

Тренінг розраховано на 4 години викладання з охопленням наступних тем: загальні поняття та стереотипи про осіб з вадами слуху; особливості доступу до правосуддя осіб з вадами слуху; налагодження комунікації осіб з вадами слуху із працівником апарату суду та судовою поліцією; здобуття навичок елементарного спілкування жестовою мовою; взаємодія працівників апарату суду з перекладачами жестової мови під час організації судового процесу та навчання основам жестової мови.

На цьому тренінгу ми не тільки обговоримо загальні питання доступу до правосуддя осіб, які не чують, але й навчимося основам жестової мови. Я впевнений, це буде для всіх цікавим та корисним досвідом», – зазначив Андрій Бурий, Голова правління фонду «Право і демократія», координатор напряму «Судова система та судова реформа в Україні».

У майбутньому планується записати тренінг та викласти його у вільному доступі для ознайомлення усіх зацікавлених осіб.

Із історією перекладачки жестової мови Наталії Московець, яка є однією з викладачок тренінгу, можна ознайомитись за посиланням.