USAID підтримує розвиток громадських центрів сприяння доступу до правосуддя в Україні

У Києві проходить триденний тренінг з розвитку громадських центрів сприяння доступу до правосуддя (ГЦП) в Україні, організований Програмою USAID «Нове правосуддя». Його мета – зміцнити організаційну спроможність існуючих центрів, а також допомогти іншим зацікавленим неурядовим організаціям, судам та органам місцевого самоврядування проаналізувати свої можливості і створити ГЦП у своїх громадах для задоволення потреб громадян.

Ця навчальна програма розроблена і реалізується у співпраці з Центром судових інновацій (ЦСІ) з Нью-Йорка, штат Нью-Йорк – провідною установою державно-приватного партнерства, яка впроваджує проекти ГЦП у США. До команди викладачів увійшли головуючий суддя ГЦП Ред Хук з Брукліна, Нью-Йорк, Алекс Калабрезе, заступниця директора ГЦП Ред Хук Вівіана Гордон, директорка з питань судової освіти та лідерства ЦСІ Даніель П’юг-Маркі, планувальник програм ЦСІ Джо Барретт, а також експертки з питань ГЦП і альтернативного вирішення спорів Олена Матвійчук та Ірина Войтюк.

Цього року ЦСІ та ГЦП Ред Хук за сприяння Програми USAID «Нове правосуддя» та Центру лідерства «Відкритий світ» приймали в себе з навчальним візитом українську делегацію, включно із представниками ГЦП в Одеській та Харківських областях. Наразі американські експерти ознайомлять більшу кількість охочих із концепціями своєї роботи, а також обговорять з учасниками тренінгу, як адаптувати ці концепції та підходи для застосування в Україні.

«Я бачу серед вас колег, які були в навчальній поїздці в США, де ми вивчали досвід Ред Хук. Ми знаємо, що у існуючих в Україні центрів є свої напрацювання, – звернувся до учасників тренінгу керівник програм розвитку демократії та врядування Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Олександр Піскун. – Важливо, щоб відбувся обмін досвідом і ви змогли продовжувати цю роботу з більшою кількістю центрів».

Керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон наголосив, що доступ до правосуддя є запорукою довіри громадян до суду, і саме тому в Програмі «Нове правосуддя» виникла ідея створення в Україні громадських центрів сприяння доступу до правосуддя. Він закликав учасників брати активну участь в обговоренні та у виробленні рекомендацій щодо подальших кроків у розвитку ГЦП.

Під час заходу представники трьох центрів, створених за підтримки USAID у Чугуєві Харківської області, Одесі й Татарбунарах Одеської області, та інших зацікавлених організацій знайомляться з кращим міжнародним досвідом щодо методів вивчення правових потреб громади, розробки і втілення стратегічних планів із залученням громадськості і волонтерів до своїх ініціатив, а також вимірювання ефективності роботи ГЦП. Програма тренінгу також включає питання розбудови партнерських відносин з громадськими організаціями, бізнесом, органами влади й громадянами, підвищення правової обізнаності громадян та застосування альтернативних способів вирішення спорів. Учасники розглянуть і такі специфічні теми діяльності ГЦП як процесуальна справедливість й особливості роботи з вразливими групами населення.

Громадські центри сприяння доступу до правосуддя (ГЦП) – це нова для України модель співпраці між cудовою владою, сектором юстиції та громадськістю, яка успішно реалізовується в багатьох країнах. Такі центри можуть надавати громадянам комплекс послуг, серед яких правова допомога, альтернативне вирішення спорів, громадська просвіта та інше, вони також підтримують ініціативи громадян щодо вдосконалення функціонування судів та інших державних установ сектору юстиції, розширення доступу до правосуддя, вирішення таких проблем громади, як прояви вуличної злочинності та домашнього насильства, торгівля людьми та ін. ГЦП сприяють підвищенню довіри громадян до судової влади та впевненості в ній через надання широких можливостей співпраці судів, суддів та працівників судової системи з представниками громад.

За підтримки USAID в травні 2018 року в Україні відбулася міжнародна конференція, на якій виступили представники та фахівці вже існуючих в світі громадських центрів з США, Сінгапуру та країн Латинської Америки. Ознайомившись з їх досвідом, низка українських неурядових організацій висловили бажання створити такі ж центри у своїх громадах.  На сьогодні в Україні працюють три таких центри (два в Одеській області і один – в Харківській).

Схожі повідомлення