USAID сприяє створенню в Україні онлайн-системи врегулювання спорів

Програма USAID «Нове правосуддя» у співпраці з Вищою радою правосуддя і в партнерстві з Київським районним судом міста Одеси працюють над впровадженням першої в Україні онлайн-платформи, яка допоможе громадянам швидко та зручно отримати всю правову інформацію, необхідну для вирішення спору, та оформити відповідні документи.

Програмний продукт під робочою назвою «Пошук рішень» міститиме системно викладену інформацію про можливості вирішення спорів у справах із порушення правил дорожнього руху, розлучення та стягнення аліментів, що автоматично адаптуватиметься під обставини кожної конкретної справи. Користувачі платформи зможуть на основі відповідних зразків самостійно підготувати заяви та інші документи для подальшого звернення до органів державної влади або суду. Після пілотування онлайн-платформи, яке розпочнеться у вересні цього року, планується розширити її функціонал, додавши нові типи спорів та форми документів, а також запровадити можливості для сторін врегулювати конфлікт у позасудовий спосіб.

Цей проєкт є результатом спільних зусиль Програми USAID «Нове правосуддя» і її українських партнерів в рамках діяльності по запровадженню в Україні сучасних технологій з вирішення спорів онлайн. У вересні 2017 року відбулася організована Програмою міжнародна конференція з онлайн вирішення спорів (ОВС) за участі міжнародних експертів з питань ОВС та українських суддів, адвокатів, медіаторів, представників органів державної влади, суддівського самоврядування, громадянського суспільства, бізнес-асоціацій, вишів, а також розробників програмного забезпечення та підприємців.

Однією з рекомендацій, напрацьованих під час конференції, було включення програми ОВС в державну систему правосуддя України. На її реалізацію експертка з онлайн врегулювання спорів Шеннон Солтер, голова Суду з вирішення цивільних спорів Британської Колумбії (Канада), залучена Програмою USAID «Нове правосуддя», провела оцінювання потенціалу та варіантів впровадження ініціативи ОВС в судах України. Згодом, розробку програмного продукту «Пошук рішень» було обрано як оптимальний для реалізації варіант запровадження ОВС в Україні. Ця розробка також базується на багаторічному досвіді співпраці Програми з Державною судовою адміністрацією в ході запровадження електронного діловодства у судах та інших установах сектору юстиції, в результаті якого багато судів наразі можуть приймати та обробляти документи в режимі онлайн.

Удосконаленню функцій онлайн-платформи сприятиме й запланована співпраця Програми USAID «Нове правосуддя» з Антимонопольним комітетом України (АМКУ) щодо розробки онлайн-форм скарг стосовно процедур публічних закупівель та інших документів, які також можуть бути реалізовані на базі системи «Пошук рішень». Крім того, Програма планує залучити до цього проєкту розробників порталу «Суд на долоні» – аналітичного інструменту для пошуку, дослідження та візуалізації судових рішень. В 2017 році USAID підтримало інкубаційну програму розвитку цього стартапу разом з іншими інноваційними рішеннями для спрощення доступу до правосуддя. Сьогодні його принципи та досвід можуть стати у пригоді при розробці нових рішень для покращення процедур роботи АМКУ.

Планується, що створена в результаті такої комплексної роботи система ОВС буде передана для використання й подальшого розвитку усім зацікавленим сторонам. Це сприятиме швидкому вирішенню спорів, підвищенню задоволеності сторін спору результатами його вирішення та зменшенню завантаженості судів.

Схожі повідомлення