В Києві відбулася міжнародна конференція «Дисциплінарна відповідальність суддів та прокурорів в Україні»

В Києві відбулася міжнародна конференція «Дисциплінарна відповідальність суддів та прокурорів в Україні», організована Вищою радою правосуддя (ВРП) та Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» та Проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні». Конференція мала на меті аналіз поточної ситуації та викликів у дисциплінарному провадженні щодо суддів та прокурорів в Україні для приведення дисциплінарної практики у відповідність до міжнародних та європейських стандартів.

«Справедлива, прозора, підзвітна та ефективна система притягнення суддів до відповідальності за дисциплінарні проступки є запорукою розбудови довіри громадян до судової влади, покращення клімату для ведення бізнесу, утвердження верховенства права та зміцнення захисту прав людини. Це ключові елементи партнерства USAID та Уряду США з Україною, а також прагнення українців, – зазначила у своєму вітальному слові до учасників конференції Енн Хоппер, заступниця Директора офісу демократії та врядування USAID/Україна. – Сподіваємося, що як результат цього обміну досвідом ви зможете спільно виробити рекомендації щодо удосконалення дисциплінарного процесу».

Під час конференції експерти з Португалії, Румунії та США поділилися провідною практикою та уроками щодо повноважень дисциплінарних органів цих країн та їх дисциплінарної практики, які можуть бути застосовані в Україні.

Учасники заходу обговорили такі питання дисциплінарного провадження щодо суддів та прокурорів, як розмежування між дисциплінарною та кримінальною відповідальністю, попередня перевірка скарг щодо неправомірної поведінки й викладених у них фактів та прийняття рішень у дисциплінарних справах та статус скаржника у дисциплінарному процесі.

Також вони визначили шляхи забезпечення єдиних підходів Вищої ради правосуддя, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів та Верховного Суду до притягнення суддів і прокурорів до відповідальності й наступні кроки задля вдосконалення дисциплінарних процедур.

До участі у конференції були запрошені члени ВРП, інспектори служби інспекторів ВРП та представники секретаріату ВРП, представники Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Ради суддів України, Генеральної прокуратури України, члени Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів та її секретаріату, Ради прокурорів України, судді Верховного Суду, представники Національної академії прокуратури України, громадських організацій та засобів масової інформації, міжнародні експерти Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Ради Європи.

Матеріали конференції