Відбулася конференція «Новий погляд на суддівське самоврядування»

5 грудня 2017 року розпочала роботу конференція «Новий погляд на суддівське самоврядування», організована Програмою USAID реформування сектору юстиції «Нове правосуддя» за підтримки Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», Норвезької місії радників з питань верховенства права в Україні та Канадсько-українського Проекту підтримки судової реформи, що фінансується Міністерством міжнародних справ Канади. Це перший масштабний захід Програми USAID «Нове правосуддя», яка розпочала роботу в жовтні 2016 року і надаватиме підтримку судовій владі, Уряду, Парламенту, адвокатській спільноті, правничим школам, громадянському суспільству, ЗМІ та громадянам у створенні умов для функціонування незалежної, підзвітної, прозорої та ефективної системи правосуддя, яка забезпечує верховенство права. Завдання програми спрямовані на підтримку судової реформи з урахуванням конституційних змін 2016 року та Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки.

Конференція мала на меті обговорення в професійному середовищі питань, пов’язаних із суддівським самоврядуванням та судовим адмініструванням у світлі останніх змін до Конституції, та визначення шляхів підвищення ефективності роботи органів суддівського самоврядування.

У своєму виступі перед учасниками конференції Посол США в Україні Марі Л. Йованович зауважила що в будь-якому демократичному суспільстві сильна судова система є наріжним каменем верховенства права. “Судді захищають права громадян, гарантують захист інвестицій в економіку шляхом однакового застосування законодавства та гарантують дотримання Конституції, зберігаючи суддівську доброчесність та незалежність, – наголосила пані Йованович. – Незалежні судді, які є вільними від політичного впливу і об’єктивно застосовують законодавство, є охоронцями демократії. Але і сама судова система повинна також бути доброчесною та вільною від руйнівного впливу. Українці прагнуть і варті незалежної, підзвітної, прозорої та ефективної системи правосуддя, яка підтримує верховенство права, зупиняє корупцію, захищає права людини та створює стабільне середовище для інвесторів».

У конференції взяли участь Ігор Бенедисюк, голова Вищої ради юстиції; Валентина Сімоненко, Голова Ради суддів України; Сергій Петухов, Заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції; Зеновій Холоднюк, Голова Державної судової адміністрації України. До участі також були запрошені народні депутати України, представники Адміністрації Президента, Ради з питань судової реформи, Вищої ради юстиції, Ради суддів України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України, Державної судової адміністрації, національних антикорупційних органів, а також судді, адвокати, науковці, вітчизняні та міжнародні експерти.

Під час заходу учасники дізналися про міжнародні та європейські стандарти суддівського самоврядування, включаючи різні моделі органів суддівського самоврядування, обмінялися думками про роль і коло повноважень органів суддівського самоврядування в Україні та про те, яким чином краще за все розмежувати повноваження Вищої ради правосуддя та Ради суддів України з метою забезпечення відповідної координації зусиль та ефективної співпраці. Також були висвітлені питання загроз суддівській незалежності та підходів щодо її захисту, управління якістю роботи суду, реформування судового адміністрування та дотримання суддями високих етичних стандартів.

Очікувалося, що в рамках конференції будуть визначені напрями та механізми налагодження ефективної співпраці між установами судової влади з іншими гілками влади, включаючи Верховну Раду України, Адміністрацію Президента України та національні антикорупційні органи.