Відбулася координаційна зустріч розробників програмного забезпечення та фахівців сектору юстиції «Інновації доступу до правосуддя для України»

Програма USAID «Нове правосуддя» надала підтримку Міністерству юстиції України у проведенні координаційної зустрічі зацікавлених сторін «Інновації доступу до правосуддя для України» з метою налагодження діалогу та напрацювання дорожньої карти покращення доступу до правосуддя за допомогою інноваційних рішень. Під час дводенного заходу представники Міністерства юстиції, Вищої ради правосуддя, Ради суддів, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Державної судової адміністрації, розробників інноваційних проектів у сфері правосуддя, громадських організацій та проектів міжнародної технічної допомоги ознайомилися з кращими світовими практиками розвитку доступу до правосуддя, а також з українськими проектами у цій сфері, представили результати дослідження правових проблем громадян, проаналізували існуючі рішення для розширення доступу до правосуддя та розпочали пошук нових ідей, спрямованих на впровадження інноваційних технологій у процес відправлення правосуддя.

«Я впевнений, що майбутнє розвитку доступу до правосуддя саме за ІТ-технологіями, використання яких не залежить від місця проживання», – наголосив заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Сергій Петухов. За його словами, окрім співпраці з бізнес-середовищем у напрямку інноваційних рішень обробки відкритих даних та створення продуктів, які спрощують юридичну практику, нагальним питанням є розробка рішень, що дозволять державним органам більш ефективно здійснювати свої повноваження. «Сьогоднішня зустріч дозволить нам обговорити, які додаткові способи співпраці ми можемо віднайти, та що ще може бути зроблено з боку органів державної влади. Міністерство юстиції відкрите до співпраці».

Керівник програм розвитку демократії та врядування Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Олександр Піскун, у свою чергу, заохотив розробників програмного забезпечення та фахівців сектору юстиції до визначення та розробки рішень, які забезпечують ефективний, своєчасний та прозорий доступ до послуг у сфері правосуддя, що відповідають потребам громадян всієї країни. «Ми підтримуємо судову владу у пошуку рішень, спрямованих на впровадження інновацій у здійснення правосуддя, та сподіваємося, що згодом цей позитивний досвід пошириться на всю країну», – зазначив з цього приводу пан Піскун. Він також зазначив, що Україна славиться своїми спеціалістами у галузі ІТ і цей ресурс потрібно використовувати. Агентство США з міжнародного розвитку і надалі підтримуватиме співпрацю судової влади, Міністерства юстиції, приватного сектору та громадянського суспільства у просуванні інноваційних рішень у сфері правосуддя.

Програма USAID «Нове правосуддя» вже не перший рік працює над застосуванням новітніх технологій заради спрощення доступу до судових послуг та покращення доступу до правосуддя, проводить опитування користувачів суду, надає підтримку у налагодженні автоматизації бізнес процесів судової системи, сприяє запровадженню в Україні онлайн вирішення спорів.

Керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон зазначив, що для успішної реалізації інноваційних проектів необхідно не лише правильно визначити очікувані результати, проблему або потребу, але й одержати зворотній зв’язок від користувачів та використовувати існуючі програмні продукти замість розробки нових для економії часу і кошів.  Не менш важлива також постійна і чітка комунікація з усіма зацікавленими сторонами. «Маю надію, що за результатами цієї командної роботи ми зможемо виробити спільне бачення та погодити наступні кроки нашої співпраці задля кращого доступу до правосуддя», – наголосив Девід Вон.

Для цього Програма USAID «Нове правосуддя» запросила на зустріч експертів Гаазького інституту інновацій у праві (HiiL) Коннора Сеттелі та Мартіна Граматікова, які допомогли напрацювати механізми співпраці в цій сфері з урахуванням інтересів та очікувань всіх зацікавлених сторін, а також докладно розповіли про світові практики розвитку доступу до правосуддя та представили результати досліджень правових потреб громадян. Результатом дводенної дискусії став план дій щодо організації роботи Центру інновацій в правосудді в Україні, який опікуватиметься питаннями покращення доступу до правосуддя, подальшим дослідженням правових потреб громадян, їх аналізом та пошуком рішень для задоволення таких потреб.