Викладачі Національної школи суддів та правничих шкіл пройшли тренінг з процесуальної справедливості

Експертка Програми USAID «Нове правосуддя», колишня голова муніципального суду міста Ньюарк штату Нью-Джерсі США Вікторія Пратт провела тренінг «Процесуальна справедливість і повага до учасників провадження як шлях підвищення громадської довіри до правосуддя» для викладачів Національної школи суддів та правничих шкіл.

Під час заходу експертка представила учасникам основні елементи концепції процесуальної справедливості як одного з найважливіших інструментів для підвищення громадської довіри до суду та поділилися досвідом щодо застосування концепції на практиці під час розгляду судових справ.

Під час обговорення у форматі запитань та відповідей експертка окремо наголосила, що основне завдання в реалізації цієї концепції полягає в тому, щоб суддя забезпечив кожній стороні реальну можливість висловити свою позицію під час слухання справи, ставився до учасників процесу з повагою, а також слідкував за тим, щоб вони розуміли процес. Останні дослідження переконливо свідчать, що таке поводження у залі суду сприймається як прояв справедливості, й навіть коли судові рішення ухвалені не на їхню користь, люди їх виконуватимуть. Важливо, щоб громадяни відчували, що суд – це місце, де їх поважають, де їх права захищають і де їм нададуть необхідну допомогу.

Крім цього, учасники заходу ознайомилися з дослідженнями Єльського університету щодо факторів, які формують у суспільстві культуру поваги та довіри до судової влади, а також з досвідом США по реалізації концепції процесуальної справедливості та впливом цих змін на суспільну думку про суд. Отримані знання про сучасні підходи до розуміння процесуальної справедливості допоможуть Національній школі суддів у підготовці прогресивних професіоналів суддівської справи.