Випускники першої у світі міжнародної сертифікатної програми з верховенства права (правовладдя) отримали сертифікати

16 квітня 2019 року у Харкові 30 випускників отримали сертифікати першої у світі міжнародної сертифікатної програми з верховенства права (правовладдя), яка реалізується Національним юридичним університетом ім. Ярослава Мудрого та Університетом Південної Кароліни (США) за сприяння Програми USAID «Нове правосуддя». Ця програма спрямована на вивчення різних аспектів верховенства права задля вироблення спільного для всіх правничих професій бачення його застосування на практиці з метою захисту прав людини, ефективного вирішення спорів і сприяння сталому соціальному та економічному розвитку держави.

«USAID сподівається побачити продовження поступу у реформуванні судової гілки влади відповідно до прагнень українців. Ми завжди готові підтримувати програми, такі як ця, з тим, щоб сприяти подальшому розвитку України», – сказала Директорка Місії USAID в Україні Сюзан Фрітц під час підсумкового круглого столу та церемонії вручення сертифікатів.

«Завдяки цій програмі ваша команда, до складу якої входять судді, практикуючі адвокати, прокурори, професори права, державні службовці, а також суддя Верховного Суду, працювала над виробленням спільного розуміння верховенства права, виявленням проблем, що стоять перед Україною у цьому напрямку, і розробкою стратегії подолання цих проблем. Це робить вас дійсно унікальними, – зазначила Сюзан Фрітц, вітаючи випускників. – Ніде у світі немає прикладів, коли представники різних сфер системи правосуддя разом беруть участь в академічній сертифікатній програмі, присвяченій верховенству права».

Викладачі Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, Університету Південної Кароліни та представники Програми USAID «Нове правосуддя» спільно розробили двотижневу програму навчання й адаптували навчальні матеріали до українського контексту. На думку ректора Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого Василя Тація, такий склад дозволив учасникам програми заслухати різні думки та погляди на проблеми впровадження в Україні верховенства права.

«Ви розумієте, в який час і на якій території ми живемо, – зазначив Василь Тацій. – Потрібно повертатися до верховенства права, яке мусить бути головним при вирішенні багатьох проблем, і починати треба із написання законодавства, щоб уникати ситуацій, коли закон суперечить принципу верховенства права».

Директор Центру верховенства права Університету Південної Кароліни Джоел Семюелс підкреслив значення впровадження сертифікатної програми в Україні для популяризації принципу верховенства права у світі.

«Я хочу подякувати нашим партнерам за їхнє бачення щодо розробки цієї програми та їхні поради і консультації щодо її впровадження. Я хочу подякувати всім вам за вашу відданість справі, велику кількість запитань та ваші коментарі. Це дійсно унікальна програма у світовому масштабі. Я щиро сподіваюся, що вона стане модельною для сертифікаційних програм з питань верховенства права для суддів, прокурорів, адвокатів, зразком того, як воно повинна будуватися», – звернувся до учасників заходу Джоел Семюелс.

«Ця сертифікатна програма є квінтесенцією роботи Програми USAID “Нове правосуддя”», – наголосив керівник програми Девід Вон. Вона стала завершальним етапом цілої низки заходів, серед яких підготовка у співпраці з Центром досліджень проблем верховенства права при Києво-Могилянській академії викладачів теми «Верховенство права» для Національної школи суддів, а також переклад на українську мову та регіональні презентації документу Венеційської комісії Rule of Law Checklist – інструменту оцінювання стану правовладдя в країні.

Під час підсумкового круглого столу учасники програми презентують власні проекти, що покликані вирішити конкретні проблемні питання, пов’язані з застосуванням верховенства права (правовладдя) в таких сферах як електронне правосуддя, виконання судових рішень, доступ до правосуддя, вирішення господарських спорів, альтернативні способи вирішення спорів, захист прав осіб, визнаних недієздатними, та іноземців і осіб без громадянства, а також комунікація судів з громадськістю. За результатами презентацій відбудеться дискусія щодо винесених уроків та подальшої реалізації програми в Україні.

«Хочу запевнити, що ми зробимо все від нас залежне, щоб допомогти вам у впровадженні ваших проектів, – звернувся Девід Вон до учасників програми. – Адже сьогоднішній захід – це не кінець, це – тільки початок важкого але цікавого шляху».

Український досвід розробки та впровадження інноваційної сертифікатної програми зацікавив автора однієї з світових фундаментальних праць з верховенства права, всесвітньо відомого професора Браяна Таманагу, чиї книги перекладені десятьма мовами, в тому числі українською. Професор Таманага виявив бажання особисто долучитися до обговорення підсумкових проектів учасників програми та сприяти її подальшому розвитку.

«У мене особливі почуття до України, оскільки українська мова була першою мовою, на яку була перекладена моя книга, присвячена верховенству права, – розповів професор Таманага. – Вирішуючи свої власні проблеми на шляху зміцнення верховенства права, ви маєте пам’ятати, що це – надзвичайно важке завдання в усіх країнах, так що ви не самотні; це – процес постійної боротьби і розвитку. Працюючи над розбудовою верховенства права в Україні, дуже важливо враховувати особливі політичні, соціально-економічні та правові традиції та обставини вашого суспільства, адже верховенство права – це культура поваги до законності».

Також професор Таманага зауважив, що для побудови послідовного правового знання необхідні добре навчені правники, віддані справі розвитку юридичного знання.

Окрім представників різних юридичних професій першими учасниками програми стали магістранти правничих шкіл, відібрані на конкурсній основі разом з іншими переможцями конкурсу із 320 бажаючих з урахуванням регіонального представництва, професійного досвіду та забезпеченням гендерного балансу. У листопаді та грудні 2018 року всі учасники пройшли навчання за такими модулями: сучасні підходи до верховенства права; ключові елементи та фундаментальні засади верховенства права в порівняльній перспективі; права людини та їх захист; професіоналізм й етичні зобов’язання; правове обґрунтування; застосування навичок правового обґрунтування в умовах сьогодення; юридичне консультування та інтерв’ювання; вирішення спорів як елемент верховенства права (правовладдя); елементи змагальності як складової верховенства права в Україні. Вони також розглянули питання практичного застосування верховенства права (правовладдя) у різних сферах права, включаючи роботу із змодельованими ситуаціями та аналізом рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у конкретних справах.

Планується, що сертифікатна програма з верховенства права (правовладдя) буде впроваджуватися щороку з метою залучення більшої кількості правників для застосування верховенства права на практиці.

Схожі повідомлення