Вирішення спорів в режимі онлайн – покращення доступу до правосуддя в Україні

19 і-20 вересня 2017 року в Києві відбулася конференція «Суди і вирішення спорів в режимі онлайн: покращення доступу до правосуддя в Україні», організована Програмою USAID «Нове правосуддя». Її метою було ознайомлення суддів, адвокатів, медіаторів, представників органів державної влади, суддівського самоврядування, громадянського суспільства, бізнес-асоціацій, вишів, а також розробників програмного забезпечення та підприємців з можливостями онлайн врегулювання спорів як засобу, що сприяє їх швидкому вирішенню, зменшенню завантаженості судів та підвищенню задоволеності сторін спору результатами його вирішення.

Під час заходу учасники дізналися про історію розвитку онлайн врегулювання спорів, його переваги, обмеження та нові кращі практики застосування онлайн врегулювання спорів у звичайних середовищах альтернативних методів вирішення спорів та у традиційних судових органах. Були висвітлені питання практичного застосування онлайн врегулювання спорів на прикладах онлайн
засобу вирішення спорів Rechtwijzer, впровадженого Радою правової допомоги Нідерландів у рамках державного-приватного партнерства, третейського суду з вирішення цивільних спорів Ванкувера (Британська Колумбія, Канада), провідної онлайн служби подачі судових позовів у дрібних справах у Франції Demander Justice, визнаного прикладного програмного забезпечення Yourstice, призначеного для використання через інтернет як засобу допомоги у розгляді скарг споживачів та полегшення здійснення покупок через інтернет, та першої в Україні онлайн платформи для вирішення спорів в сфері електронної комерції PINKY Solutions.

Учасникам конференції було продемонстровано роботу системи онлайн врегулювання спорів, під час якої вони мали можливість побачити справу з позиції кожної зі сторін на окремому екрані, дізнатися, як система здійснює аналіз фактичних обставин справи і задає питання та які рішення вона пропонує обом сторонам спору.

Після ознайомлення з кращим міжнародним досвідом учасники визначили сфери, в яких застосування онлайн врегулювання спорів в Україні було б найдоцільнішим: електронна комерція, сімейні справи, цивільні справи, присудове врегулювання, підготовка правових документів та інтелектуальна власність. В групах вони обговорили можливості та виклики в кожній із цих сфер. Результатами цієї роботи стануть рекомендації щодо подальших кроків з поширення онлайн врегулювання спорів в Україні.

Матеріали конференції: https://goo.gl/sSSZaU.

Перший день конференції:

Другий день конференції: