Вища рада правосуддя працює над реалізацією положень Закону про внесення змін до закону про судоустрій і статус суддів та інших законів України щодо діяльності органів суддівського врядування

Формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККСУ) у відповідності до останніх змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» є одним з пріоритетних завдань Вищої ради правосуддя (ВРП). На цьому наголосив Голова ВРП Андрій Овсієнко під час чергової зустрічі донорів та виконавців проектів у галузі верховенства права, організованої Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Він зазначив, що зараз ВРП веде велику і складну роботу на реалізацію запроваджених цим законом змін із урахуванням провідного європейського досвіду організації судоустрою та діяльності органів судової влади. Це потребує, перш за все, розроблення нормативних документів для врегулювання питань щодо утворення та діяльності передбачених законом нових інститутів, а також внесення змін до Регламенту ВРП в частині впорядкування діяльності самої Ради. Зокрема, наразі вже підготовлено проект Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади члена ВККСУ. Документ запропоновано до обговорення і надання пропозицій з боку Ради суддів України і Національної школи суддів.

Голова ВРП підкреслив, що незважаючи на стислий термін реалізації положень закону, якість досягнутого результату не повинна постраждати від швидкості їх виконання.

«Ми намагаємось збалансувати цей процес, прописавши якісний документ, який дозволить сформувати Вищу кваліфікаційну комісію, до якої не буде запитань з точки зору доброчесності, компетентності її членів, і, відповідно, це дозволить уникнути застережень громадськості до суддів, яких ця комісія буде добирати, рекомендувати та переводити», – зазначив він.

Адже питання завершення кваліфікаційного оцінювання суддів України й заповнення вакантних посад в судах значною мірою залежить від діяльності нового складу ВККСУ, і це також серед пріоритетів ВРП як органу, що відповідає за формування суддівського корпусу.

Члени ВРП Світлана Шелест та Олег Прудивус, які також взяли участь у зустрічі, обговорили з представниками донорської спільноти питання вимог до кандидатів на посади членів ВККСУ та підходи до їх оцінки із забезпеченням рівних прав на участь в конкурсі кожного з них, а також механізму формування конкурсної комісії, яка буде відбирати членів ВККСУ. Йшлося й про реалізацію інших положень закону з урахуванням висновку Венеційської комісії щодо закону №193-ІХ та позицій представників міжнародної спільноти. Також спікери зазначили, що ВРП цінує й активно налаштована на подальшу співпрацю з донорськими організаціями задля посилення її інституційної спроможності та ефективного виконання повноважень.