За сприяння USAID правосуддя в Україні стає більш людиноцентричним

Друге всеукраїнське онлайн-обговорення питань людиноцентричного правосуддя в Україні відбулося 15 липня за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» й Міжнародної експертної групи за мирне, справедливе та інклюзивне суспільство (Pathfinders for Peaceful, Just and Inclusive Societies). Представники Міністерства юстиції, Верховного Суду, Офісу Омбудсмана України, Урядового уповноваженого з питань гендерної політики, Державної служби України з питань праці, судової системи, адвокатури, громадських організацій і донорської спільноти спільно визначили наступні кроки для впровадження людиноцентричного підходу в системі юстиції України і задля полегшення доступу всіх до правосуддя.

Вітаючи учасників заходу, заступник Міністра юстиції Олександр Банчук зауважив, що впровадження людиноцентричного правосуддя є одним з пріоритетів Мін’юсту, наприклад, через роботу центрів безоплатної правової допомоги та експертних груп, які працюють над виявленням тих прогалин у законодавстві, які заважають утвердженню в Україні такого підходу. Заступниця Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць, у свою чергу, розповіла про затвердження Національної стратегії з прав людини, де висвітлено питання протидії гендерно-обумовленому насильству.

Для міністерства надзвичайно важливим є вивчення іноземного досвіду щодо протидії гендерно-обумовленому насильству у застосуванні найкращих практик зосередження на потребах людини при наданні правової допомоги потерпілим», – зазначила пані Коломієць.

Суддя Верховного Суду Надія Стефанів наголосила на важливості налагодження безперешкодного доступу потерпілих до правосуддя в умовах пандемії COVID-19 та висловила сподівання, що всеукраїнське національне обговорення допоможе розробити уніфіковані підходи задля досягнення цього результату, а також для можливого спрощення розгляду судових справ.

Правосуддя – це не лише про закони та процедури. Навіть найпрогресивніші закони та справедливі процедури не мають значення, якщо люди не отримують необхідних послуг від системи правосуддя. Водночас правосуддя – це не лише про суди та суддів. Правосуддя – це перш за все про людей. Правосуддя вимагає, щоб усі інституції, включно з судовою владою, адвокатурою, прокурорами, слідчими, Міністерством юстиції, системою безоплатної правової допомоги, неурядовими організаціями, працювали разом задля ідентифікації структурних прогалин, які заважають забезпеченню основного права людей на ефективне та вчасне вирішення їхніх правових проблем», – дав визначення орієнтованого на людину підходу до правосуддя провідний спеціаліст з питань протидії корупції відділу сприяння розвитку демократії та врядування Місії USAID в Україні Джей Тотті.

Він також зазначив, що чим швидше буде усвідомлена важливість переходу до такого підходу, тим швидше настане можливість подолати прогалини у доступі до правосуддя й сприяти людям повноцінно брати участь в економічному, політичному та соціальному житті громад.

Керівниця Програми з правосуддя для всіх Міжнародної експертної групи за мирне, справедливе та інклюзивне суспільство Центру з міжнародної співпраці Університету Нью-Йорку Мааіке де Ланген розповіла про підготовку експертною групою звіту щодо стану людиноцентричного правосуддя у світі. Пані Мааіке також зазначила, що завдяки спільним зусиллям багато було зроблено після першої зустрічі і перших консультацій з питань людиноцентричного правосуддя в Україні.

Результатом цих зусиль стала дорожня карта по застосуванню людиноцентричного підходу у спрощенні доступу до правосуддя при отриманні обмежувальних приписів для постраждалих від гендерно-обумовленого, включно з домашнім, насильства, що її представили під час обговорення. До її розробки долучилися представники Мін’юсту, Верховного Суду, Координаційного центру з надання правової допомоги, Офісу Генерального прокурора, неурядових організацій – Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем», Громадської організації «Ла Страда-Україна» і Національної асоціації адвокатів України, а також міжнародні партнери. Документ окреслює нагальну потребу у низці невідкладних дій, серед яких: підвищення рівня обізнаності про обмежувальні приписи як механізм захисту постраждалих від гендерно-обумовленого, включно з домашнім, насильства; розробка і поширення «дружнього до користувача» зразку заяви про видачу обмежувального припису; усунення наявних законодавчих бар’єрів; покращення якості судових рішень, зокрема і через узагальнення судової практики у цій категорії справ; налагодження оперативної взаємодії між органами державної влади та забезпечення оперативного виконання судових рішень про видачу обмежувальних приписів.

Також учасники ознайомились з результатами дослідження правових потреб неформально зайнятих працівників в Україні, проведеного Громадською спілкою «Мережа правового розвитку». У ході дослідження неформально зайняті працівники повідомляли про більшу кількість правових проблем порівняно з офіційно працевлаштованими: відмовами у наданні лікарняних зі збереженням заробітної плати, оплачуваної щорічної чи декретної відпустки тощо.

Впровадження дорожньої карти та рекомендацій від аналізу дослідження допоможе усунути прогалини у доступі до правосуддя, щоб захистити права тих, хто стали найбільш вразливими в часи пандемії COVID-19.

Підводячи підсумки обговорення, cтарший радник з питань верховенства права Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Ендрю Соломон нагадав присутнім, що у 2019 році Україна підписала Декларацію про забезпечення рівного доступу до правосуддя для всіх до 2030 року, яка містить шляхи та підходи до впровадження людиноцентричного підходу до правосуддя.

Проводячи ці консультації та розробляючи цю дорожню карту, ви стаєте лідерами. Україна лідирує у застосуванні принципів та практик орієнтованого на людину правосуддя – яке більш спирається на дані, є дружнім до користувачів, та може вирішувати проблеми», – наголосив він.

Найближчим часом всі зацікавлені партнери будуть залучені до обговорення плану дій щодо впровадження в життя дорожньої карти та рекомендацій за результатом дослідження.

Матеріали обговорення доступні за посиланням.

Відеозапис заходу

Перше всеукраїнське обговорення відбулося в листопаді 2020 року. Тоді учасникам представили концепцію людиноцентричного правосуддя й приклади її застосування в інших країнах, обговорили, що людиноцентричне правосуддя означає на практиці, й проклали шлях до наступних тематичних всеукраїнських обговорень.

Схожі повідомлення