За сприяння USAID зміцнюється спроможність українських правників застосовувати на практиці принцип верховенства права

9 липня 2021 року Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого у співпраці з Центром верховенства права Університету Південної Кароліни та Програмою USAID «Нове правосуддя» провели випускну церемонію для 26 учасників третього кола сертифікатної програми «Практичний курс з верховенства права». Ця інноваційна програма, яка здійснюється за підтримки USAID з 2018 року, сприяла поглибленню розуміння учасниками, серед яких судді адвокати, прокурори, державні службовці та юристи неурядових організацій з усієї України, принципу верховенства права й удосконаленню навичок його застосування в їх щоденній практиці.

Суддя Верховного суду США Ніл Горсач виступив зі вступною промовою на онлайн-церемонії, привітавши випускників та надихнувши їх бути мужніми у захисті та просуванні верховенства права в Україні. Суддя Горсач зазначив:

Часто потрібна величезна мужність, щоб неухильно відстоювати принципи, але без тих, хто готовий відстоювати верховенство права, жодна країна не може розраховувати на забезпечення свободи та стримування загрози деспотизму. Ваша культура давня, але ваша Конституція відносно нова. У певному сенсі ви є національним поколінням-засновником. В такі моменти існує багато небезпек, але в той же час і можливостей. Ваша відданість верховенству права сьогодні може стати взірцем для майбутніх поколінь правників так само, як Харлан, Джексон, Адамс, Енніс і Берлінг, і ті, хто підписав Декларацію про незалежність, є взірцем для мене і для багатьох у моїй країні».

Відео: Програма USAID «Нове правосуддя»

Верховенство права є наріжним каменем демократичного суспільства й передумовою сталого економічного та соціального розвитку. Хоча верховенство права закріплено в Конституції України як керівний принцип, практикуючим правникам та науковцям, як правило, не вистачає знань, навичок та вмінь, щоб розуміти та належним чином застосувати цей принцип на практиці. Учасники програми пройшли два насичені тижні занять та разом працювали над виробленням спільного розуміння верховенства права, визначенням викликів, що стоять перед Україною, та підготовкою стратегій для їх подолання.

У всьому світі існує багато загроз верховенству права. Завдяки цій програмі ви мали рідкісну можливість детально дослідити ці загрози в контексті України, – підкреслив заступник Голови Місії США в Україні Алан Перселл, вітаючи випускників. – Очікуємо на застосування вами отриманих знань, щоб справдилися високі сподівання українців щодо реальної реформи у секторі правосуддя – реформи, яка забезпечує незалежну судову систему та ефективне верховенство права».

Учасники програми підготували індивідуальні випускні проекти, спрямовані на вирішення певної проблеми, пов’язаної з верховенством права в Україні, пропонуючи рішення  – від доступу до правосуддя до захисту прав людини. Питання стосувалися проблем у сферах кримінального права та процесу, збройного конфлікту на сході України, захисту прав людини та забезпечення балансу між різними гілками влади.

Чотири роки тому, коли цей проект розпочався, ми не до кінця усвідомлювали, що він перетвориться на значну інноваційну подію в житті всієї правничої спільноти України”, – зазначив проректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Юрій Барабаш.

Викладачі програми та учасники, які представляють різні сфери правничої професії, спільно працювали над створенням дорожньої карти практичного застосування нових знань та навичок, пов’язаних із верховенством права.

Тимчасовий декан Коледжу мистецтв та науки і Виконавчий директор Центру верховенства права Університету Південної Кароліни Джоел Семюелс погодився зі своїм українським колегою, підкресливши, що:

Підхід командного викладання, який Університет Південної Кароліни розробив разом з Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого ще більше збагатив освітній досвід учасників, що дозволило вести дуже жваві та стимулюючі обговорення».

Він додав, що викладачі використовували передові методи викладання дорослим, які допомогли студентам розвинути навички проведення переговорів та медіації, що є основою верховенства права.

В рамках випускної церемонії вручення сертифікатів Голова Десятого окружного апеляційного суду США Тімоті Тимкович взяв участь у модерованій дискусії «Верховенство права на практиці», розглянувши важливі питання навколо верховенства права в епоху цифрових технологій, дотримання його вимог у приватному секторі, при ухваленні судових рішень та щодо етичної поведінки суддів та адвокатів.

Двадцять шість випускників програми отримали спільний сертифікат українського та американського університетів, приєднавшись до когорти 59 попередніх випускників. Учасники трьох кіл програми були відібрані з поміж 725 кандидатів і стали лідерами у застосуванні верховенства права на рівні своїх установ у різних регіонах.

На завершення заходу керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон поділився планами щодо подальшого розвитку сертифікатної програми, яка, як і принцип верховенства права, постійно еволюціонує. Впровадження програми буде продовжено у партнерстві з Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого. У той же час інші українські зацікавлені сторони можуть долучитися до її просування або підтримки. Також буде розроблена стратегія сертифікатної програми задля забезпечення сталості цієї важливої діяльності.

Схожі повідомлення