Розширення доступу до правосуддя та захист прав людини

Судова влада в Україні має працювати та здійснювати правосуддя з повагою до прав людини. Правосуддя має бути доступним для всіх громадян, а особливо для малозабезпечених, внутрішньо переміщених осіб, ветеранів війни, ЛГБТІ спільноти, людей з інвалідністю, представників національних меншин. Однак не всі громадяни сповна володіють знаннями та всіма інструментами, аби скористатися своїми правами.

У рамках виконання цього завдання Програма USAID «Нове правосуддя» спрямовує свою діяльність, у першу чергу, на інформування громадян про їхні права та способи їх захисту, а також про доступ до правосуддя, суди та систему електронного правосуддя, яка значно спрощує процеси подання різних заяв, документів. Така інформація повинна поширюватися не тільки в судах суддями, працівниками апарату, але і адвокатами, соціальними працівниками, поліцією, правозахисниками. Так, за підтримки програми з метою ознайомлення громадян з їх правами Міністерство юстиції України
реалізує всеукраїнський просвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!».

Програма працює над інформуванням суддів, працівників апаратів судів та адвокатів щодо особливостей прав людей з інвалідністю, жертв сексуального та ґендерно обумовленого насильства, внутрішньо переміщених осіб, учасників бойових дій та інших вразливих груп населення.

Програма USAID «Нове правосуддя» також докладає значних зусиль для усунення будь-яких перешкод, в тому числі правових, процесуальних, фізичних, географічних, культурних та інших, у доступі всіх громадян до судів. У рамках Проекту USAID «Справедливе правосуддя», попередника програми «Нове правосуддя», здійснювалися дослідження щодо наявності таких перешкод у судах України за
допомогою карток громадського звітування. Ґрунтуючись на результатах та аналізі цих досліджень, програма підтримує спільні ініціативи судової влади та громадянського суспільства, що спрямовані на усунення будь-яких перешкод в доступі до правосуддя.

У тісній співпраці з державними установами, громадянським суспільством та програмою USAID «Права людини в дії» Програма USAID «Нове правосуддя» працює задля розширення можливостей судової влади як одного з гарантів прав людини.

За підтримки програми правозахисні організації здійснюють моніторинг діяльності Уряду України, судової влади та центрів безоплатної правової допомоги, працюють над підвищенням якості захисту прав людини.

З метою покращення доступу до правосуддя, підвищення ефективності роботи суду та довіри громадян до судової влади програма також допомагає судовій владі й Уряду України у налагодженні співпраці та обміну інформацією і досвідом між усіма представниками державних установ й громадських організацій.

cof