За підтримки USAID розроблено перший в Україні комплексний Посібник з питань добору кандидатів на суддівські посади

Програма USAID «Нове правосуддя» презентувала міжнародній донорській спільноті проєкт посібника з добору суддів, який у зручному форматі систематизує накопичений в Україні досвід разом із кращими міжнародними практиками добору й оцінювання кандидатів на посаду судді.

«Добір найбільш кваліфікованих кандидатів на посаду судді є величезною відповідальністю, оскільки результати добору мають довгострокові наслідки для демократичного та соціально-економічного розвитку України», – зазначив під час онлайн презентації проєкту Джей Тотт, провідний спеціаліст з питань боротьби з корупцією відділу сприяння розвитку демократії та врядування Місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні.

Він також зазначив, що USAID через Програму «Нове правосуддя» надає підтримку на забезпечення процесу добору суддів за принципами справедливості, прозорості та відповідності професійним вимогам, що є критично важливим для підвищення рівня суспільної довіри до цього процесу.

Завдяки системному викладу стандартів процедури добору й інформації про аналогічну практику в інших країнах посібник сприятиме забезпеченню рівного і неупередженого ставлення до всіх кандидатів, а вміщені у ньому рекомендації з вирішення широкого спектру питань – від професійної етики та конфлікту інтересів до встановлення критеріїв оцінювання й проведення співбесід з кандидатами – допоможуть відповідальним за добір суддів фахівцям краще зрозуміти свої обов’язки та виконувати їх професійно й доброчесно.

Основою для проєкту посібника стала модель, розроблена Американським товариством судочинства. Над його створенням працювала залучена Програмою USAID «Нове правосуддя» команда експертів у складі Піма Алберса (Нідерланди), експерта з питань судового адміністрування, колишнього спеціального радника Європейської комісії з ефективності правосуддя (CEPEJ), Тілмана Хоппе (Німеччина), експерта з питань подолання корупції, керівника департаменту Бундестагу і колишнього судді, Анатолія Мірошниченка, професора Київського національного університету імені Тараса Шевченка, члена Вищої ради правосуддя в 2014-2019 роках і Романа Куйбіди, заступника голови правління Центру політико-правових реформ, члена Громадської ради доброчесності. Авторський колектив забезпечив наповнення тексту та зміст рекомендацій з урахуванням міжнародних і європейських стандартів й кращих практик на тлі викликів та уроків, отриманих під час добору суддів в Україні.

Керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон зазначив, що проєкт є «живим» документом і рекомендації та пропозиції від партнерів з числа міжнародних організацій-донорів щодо його змісту, надані під час цієї онлайн дискусії та після їх більш детального ознайомлення з проєктом, будуть обов’язково враховані. Доопрацьований посібник для ознайомлення і подальшого використання в роботі буде передано установам судової влади, відповідальним за добір суддів в Україні.