УКРАЇНА ВИВЧАЄ СВІТОВИЙ ДОСВІД ФУНКЦІОНУВАННЯ АНТИКОРУПЦІЙНИХ СУДІВ

Стаття опублікована на сайті інформаційного агентства Укрінформ

16 червня, 9.30 – Найкращі світові практики та перспективи створення в Україні спеціалізованого антикорупційного суду.

Організатори: Програма USAID “Нове правосуддя”; Консультативна місія Європейського Союзу; Координатор проектів ОБСЄ в Україні та Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу в Україні (EUACI).

Учасники: Костянтин Красовський – секретар Ради з питань судової реформи при Президентові України, керівник Головного департаменту з питань правової політики АПУ; Леонід Ємець – народний депутат України, заступник голови Комітету з питань правової політики та правосуддя ВРУ; Єгор Соболєв – народний депутат України, голова Комітету з питань запобігання та протидії корупції ВРУ; Вадим Беляневич – заступник Голови Вищої ради правосуддя; Сюзан Фрітц – Директор Місії USAID в Україні, Білорусі та Молдові; Ека Ткешелашвілі – голова Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні.

Коротко. Під час заходу експерти обговорять найкращі світові практики антикорупційних судів та статус їх суддів; причини, які зумовлюють потребу заснування спеціалізованих антикорупційних судів, та можливі моделі їх організації, а також поточний стан ініціатив зі створення антикорупційного суду в Україні.

Підсумкові матеріали:

У ВККС надали рекомендації щодо майбутнього закону про антикорупційні суди

Вища кваліфікаційна комісія суддів України рекомендує, щоб у майбутньому законі про антикорупційні суди були передбачені чіткі вимоги до складу колегії, яка відбиратиме суддів до цього суду, та гарантії відсутності конфлікту інтересів.

Про це сказав голова ВККС Сергій Козьяков під час експертного обговорення в Укрінформі на тему “Спеціалізований антикорупційний суд: найкращі світові практики та перспективи створення в Україні”.

“Хотів би висловити декілька побажань до того, що має бути у законі (про антикорупційні суди – ред.). Я хотів би від імені всієї Комісії порекомендувати дуже серйозно подумати над вимогами до складу цього нового органу, як я розумію, має створюватися спеціальна колегія і проводити добір на посади. Що мається на увазі? Склад колегії, який би також не викликав сумнівів у доброчесності… Ще дуже важливо – гарантії відсутності конфлікту інтересів у конкурсі і в найближчому майбутньому після конкурсу”, – сказав він.

Козьяков також додав, що треба передбачити відповідальність членів комісії з відбору, адже вони отримають доступ до великого обсягу персональних даних.

“Режим отримання персональних даних, обробки, збереження цих персональних даних – для таких людей має бути жорстко визначеним”, – зауважив він.

Експертне обговорення організоване програмою USAID “Нове правосуддя” спільно з Консультативною місією Європейського Союзу та Антикорупційною ініціативою Євросоюзу в Україні (EUACI).

Як повідомляв Укрінформ, раніше директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник заявив, що наразі надзвичайно важливим і необхідним є створення антикорупційного суду.

За його словами, без антикорупційного суду ефективно боротися з корупцією неможливо.

У законі про антикорупційні суди треба передбачити чіткі вимоги до складу колегії, яка обиратиме суддів – ВККС

Вища кваліфікаційна комісія суддів України рекомендує, щоб у майбутньому законі про антикорупційні суди були передбачені чіткі вимоги до складу колегії, яка обиратиме таких суддів, та гарантії відсутності конфлікту інтересів.

Про це сказав голова ВККС Сергій Козьяков під час експертного обговорення в Укрінформі на тему “Спеціалізований антикорупційний суд: найкращі світові практики та перспективи створення в Україні”.

“Хотів би висловити кілька побажань до того, що має бути у законі (про антикорупційні суди – авт.). Я хотів би від імені всієї Комісії порекомендувати дуже серйозно подумати над вимогами до складу цього нового органу, як я розумію, має створюватися спеціальна колегія і проводити добір на посади. Що мається на увазі? – склад колегії, який би також не викликав сумнівів у доброчесності… Ще дуже важливо – гарантії відсутності конфлікту інтересів у конкурсі і в найближчому майбутньому після конкурсу”, – сказав він.

Козьяков також додав, що треба передбачити відповідальність членів комісії, адже вони отримають доступ до великого обсягу персональних даних.

“Режим отримання персональних даних, обробки, збереження цих персональних даних – для таких людей має бути жорстко визначеним”, – зауважив він.

Експертне обговорення організоване програмою  USAID “Нове правосуддя” спільно з Консультативною  місією Європейського Союзу та Антикорупційною ініціативою Євросоюзу в Україні (EUACI).

Соболєв може відкликати зареєстрований законопроект про антикорупційні суди, якщо Президент візьме на себе відповідну ініціативу

Голова комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції народний депутат Єгор Соболєв заявив, що готовий відкликати вже зареєстрований законопроект про антикорупційні суди, якщо Президент України Петро Порошенко візьме на себе відповідну ініціативу.

Про це він сказав під час експертного обговорення в Укрінформі на тему “Спеціалізований антикорупційний суд: найкращі світові практики та перспективи створення в Україні”.

“Ми з першого дня були за те, щоб ініціатором закону був Президент і я хочу підтвердити, що якщо Президент візьме на себе ініціативу, я готовий відкликати наш законопроект… Також ми із задоволенням готові працювати з усіма силами, звісно з Президентом, який має найбільшу фракцію у парламенті. Окрім речей, які ми вважаємо ключовими, ми готові до компромісу”, – сказав Соболєв.

Він зауважив, що  головними ідеями щодо антикорупційних суддів є гарантування інституційної  незалежності та залучення іноземних партнерів до  проведення конкурсу на посади.

“В законопроекті, на мій погляд, є дві основні ідеї: суд має бути повністю інституційно незалежним та підбір суддів має відбуватися за українськими процедурами, в тому числі новими процедурами, встановленими Конституцією і законодавством, але за допомогою наших західних партнерів”, – сказав Соболєв.

Як повідомлялося, у лютому цього року у Верховній Раді зареєстровано законопроект № 6011 “Про антикорупційні суди”. Його авторами є шість депутатів, першим значиться Єгор Соболєв.

Експертне обговорення організоване програмою  USAID “Нове правосуддя” спільно з Консультативною  місією Європейського Союзу та Антикорупційною ініціативою Євросоюзу в Україні (EUACI).

Суддів антикорупційного суду треба призначати на посаду прозоро, інакше не буде довіри до їхніх рішень – експерт

Після створення в Україні спеціалізованого антикорупційного суду треба дуже серйозно підійти до питання відбору суддів, адже якщо це відбуватиметься непрозоро, то у громадян обов’язково виникнуть питання щодо законності та справедливості рішень, які ці судді будуть виносити.

Таку думку висловила голова Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні Ека Ткешелашвілі під час експертного обговорення в Укрінформі на тему “Спеціалізований антикорупційний суд: найкращі світові практики та перспективи створення в Україні”.

«Відбір суддів є дуже важливим. Звісно, судді і суд з самого початку існування матимуть дуже високий ступінь довіри. Але втриматися від усіх тисків ззовні можна буде лише тоді, коли суддям довірятиме суспільство. І коли треба буде сказати «ні» прокуратурі — то суддя зможе це зробити, і щоб ніхто потім не міг поставити під сумнів це «ні», щоб ні у кого не виникало питань щодо професійності та фаховості суддів. Бо якщо будуть сумніви у цьому, або щодо якості їх відбору, то й цю відмову можуть поставити під сумнів», – сказала Ткешелашвілі.

І навпаки, наголосила вона, якщо у громадян не буде підстав сумніватися у професійності, фаховості судді, прозорості його призначення на посаду, тоді й до його рішення не буде питань.

«Щодо справедливості рішення — це дуже важливо. Ми не говоримо про суд, який може стати репресивною машиною, про те, що він буде тільки погоджуватися із аргументацією прокурора. Я упевнена, що і НАБУ, і Спеціалізована антикорупційна прокуратура не хочуть мати такий суд», – відзначила голова Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні.

Експертне обговорення організоване програмою USAID “Нове правосуддя” спільно з Консультативною місією Європейського Союзу та Антикорупційною ініціативою Євросоюзу в Україні (EUACI).

В АП розповіли про діючі антикорупційні запобіжники для суддів

В Україні діє низка антикорупційних запобіжників у судовій системі, серед яких – прозорий конкурс на посади, моніторинг способу життя суддів, створення Громадської ради доброчесності.

Про це сказав секретар Ради судової реформи при Президенті України, керівник головного департаменту з питань правової політики Адміністрації Президента України Костянтин Красовський під час експертного обговорення в Укрінформі на тему “Спеціалізований антикорупційний суд: найкращі світові практики та перспективи створення в Україні”.

“Розуміючи надзвичайну  важливість для ефективного вирішення питання боротьби з корупцією  у судовій системі влади, на рівні Конституції та Закону “Про судоустрій і статус суддів” впроваджено антикорупційні запобіжники. Зокрема, непідтвердження джерела походження майна є підставою для звільнення судді, прозорий конкурс на будь-яку посаду, ми бачимо, як відбувається конкурс у Верховний Суд”, – сказав він.

Красовський додав, що ще одним запобіжником, який обговорюється під час сьогоднішнього заходу в агентстві, створення спеціалізованого Вищого антикорупційного суду, який доповнить систему протидії корупції.

“…Запобіжником є участь громадськості у питаннях, які пов’язані з судовою системою. Також політична воля і ті зміни, які відбулися у законодавстві на Конституційному рівні дозволили створити такий орган, як Громадська рада доброчесності, яка допомагає  Вищій кваліфікаційній комісії встановити відповідність того чи іншого кандидата критеріям доброчесності та професійної етики”, – наголосив Красовський.

Крім цього, він нагадав, що в Україні запроваджено інститут моніторингу способу життя судді.

“Частина цих встановлених запобіжників вже підтвердила свою ефективність, є питання по Громадській раді доброчесності, які зараз обговорюються, але я думаю, що Вища кваліфікаційна комісія налагодила роботу з радою доброчесності”, – додав секретар Ради судової реформи.

Проте, на думку  Красовського, встановлені запобіжники потребують певного вдосконалення, а  можливе створення антикорупційних судів має бути широко обговорено у суспільстві: “Широкий професійний та суспільний консенсус з питання організації та функціонування вищого антикорупційного суду – головна передумова його подальшої ефективної роботи”.

Експертне обговорення організоване програмою  USAID “Нове правосуддя” спільно з Консультативною  місією Європейського Союзу та Антикорупційною ініціативою Євросоюзу в Україні (EUACI).

Україні варто залучити міжнародну спільноту до відбору суддів антикорупційного суду – Ткешелашвілі

До складу конкурсної комісії, яка обиратиме суддів запланованого Вищого антикорупційного суду України, варто залучити і представників міжнародної спільноти, що гарантуватиме більш якісний та чесний відбір.

Про це заявила голова Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні Ека Ткешелашвілі під час дискусії в Укрінформі на тему: “Найкращі світові практики та перспективи створення в Україні спеціалізованого антикорупційного суду”.

“Треба враховувати те, що особлива значимість цього суду лише підвищує тиск і очікування людей. Тому дуже важливо, щоб процедура відбору могла зняти тиск на саму комісію і щоб відбір проводився якісно. І було б добре залучити міжнародну спільноту, щоб зняти усі питання щодо чесності відбору”, – сказала вона.

За словами Ткешелашвілі, важливо “створити платформу, яка вже існує у комісії, і підвищити прозорість та розширити участь різних сторін у цьому процесі”. “Якщо це буде сприйнято позитивно, і якщо українська сторона ухвалить таке рішення, то міжнародна спільнота могла б долучитися до цього”, – зазначила вона.

Голова Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні також вказала на важливість забезпечення особистої безпеки суддів антикорупційного суду та членів їх родин: “Адже очікуються резонансні справи, які судді розглядатимуть.  Тут треба комплексний підхід, треба передбачити спеціальні заходи захисту і суддям, і членам родин”.

Крім того, як переконана Ткешелашвілі, важливо забезпечити і підвищену зарплату суддям антикорупційного суду, “навіть не чекаючи загального підвищення зарплати для усіх суддів в Україні”. “Ми вважаємо, що судді цього суду мають отримати вже високу зарплату, навіть якщо це буде трохи випереджати рівень зарплати загальних суддів першої інстанції”, – сказала вона.

Також Ткешелашвілі наголосила на важливості того, щоб надати антикорупційному суду “ексклюзивну юрисдикцію”: “Щоб лише справи з НАБУ і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури надходили лише до цього суду. Це дуже важливий елемент”.

Крім того, переконана вона, “треба охопити і етап досудового розслідування” – “щоб цей етап, ця ланка також перебувала під наглядом цього суду”.

Відео з круглого столу можна переглянути на каналі інформаційного агентства «Укрінформ» у YouTube.com